Pokrzywa jest naturalnym wskaźnikiem zasobności gleby. Preferuje bogate w azot, próchnicze i wilgotne gleby. Pędy tej rośliny od dawna stosowane były do ściółkowania roślin, a wysuszone bogate w składniki mineralne liście, do karmienia zwierząt hodowlanych.

Ziele pokrzywy nadaje się również do zrobienia naturalnego nawozu (gnojówki) lub preparatu (napar, wywar) do zapobiegania lub zwalczania szkodników i chorób roślin. Wykonane na bazie pokrzywy preparaty stosowane są w ogrodnictwie ekologicznym. Gnojówka zawiera dużo azotu, żelaza, wapnia, fosforu i magnezu.

Przefermentowana pokrzywa działa na rośliny wzmacniająco, przyśpiesza ich wzrost, plonowanie oraz chroni przed niektórymi szkodnikami i chorobami. Dodatkowo nawóz można wzbogacić o ziele skrzypu. Zawarty w roślinie krzem zwiększa odporność roślin i wpływa na elastyczność tkanki roślinnej.

Do wykonania gnojówki wybieramy młode rośliny, najlepiej zanim jeszcze zakwitną. Świeże zebrane rośliny (1kg) umieszczamy w plastikowej beczce i zalewamy wodą (10 l). Beczkę szczelnie przykrywamy i stawiamy w cienistym, nienagrzewającym się miejscu. Nawóz powinno się co kilka dni mieszać, aż do jego fermentacji. Przygotowanie gnojówki trwa ok. 2 tygodnie. Nawóz jest gotowy do użycia, kiedy przestanie się pienić i nabierze zielono-brunatnego koloru.

Rozcieńczoną wodą gnojówkę w stosunku 1:10 podlewamy lub opryskujemy rośliny. Nawozu nie stosujemy w uprawie roślin motylkowych i preferujących ubogie gleby. Można również podlewać nim kompost, dzięki czemu przyspieszymy jego mineralizację. Podlewane nawozem pomidory czy inne psiankowate zwiększają swoje plony oraz uodparniają się na zarazę ziemniaczaną.

Do zwalczania i ochrony przed szkodnikami (przędziorki, mszyce) i chorobami (choroby pędów, szara pleśń, mączniaki) oprócz gnojówki stosuje się też łagodniejszą formę w postaci wywaru. Przygotowujemy go ze świeżych roślin, które zalewamy wodą i gotujemy. Po wystudzeniu gotowy preparat rozcieńczamy wodą w stosunku 1:5 i opryskujemy lub podlewamy rośliny.