Według sondażu znaczna większość mieszkańców Niemiec uważa pestycydy za zagrożenie dla środowiska i zdrowia.
Reprezentatywne badanie pokazuje, że zdecydowana większość opowiada się za zaprzestaniem stosowania pestycydów w rolnictwie. 57 Procent respondentów postrzega zagrożenie nimi dla zdrowia drogą powietrzną, jako duże lub bardzo duże, a 77 procent, jako zagrożenie dla przyrody.
Według obecnego, reprezentatywnego badania ankietowego Forsa, przeprowadzonego w imieniu Alliance for Agriculture odpowiedniego dla Monachijskiego Instytutu Ochrony Środowiska, zdecydowana większość populacji opowiada się za zaprzestaniem stosowania pestycydów w rolnictwie.
W nadchodzącym roku Szwajcaria będzie głosować nad inicjatywą dotyczącą wody pitnej. Wymagać będzie ona, aby dopłaty bezpośrednie otrzymywali tylko rolnicy, którzy powstrzymują się od stosowania pestycydów, antybiotyków podawanych zapobiegawczo lub systematycznie oraz kupowania paszy
Gdyby w Niemczech odbyło się takie głosowanie, 77 proc. ankietowanych opowiedziałoby się za tym wyjściem. Ponadto większość z 57 procent ankietowanych stwierdziła, że pestycydy, które rozprzestrzeniają się w powietrzu z dala od pól, stanowią poważne lub bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia. W sumie 77 proc. uważa, że takie środki w powietrzu stanowią duże lub bardzo duże zagrożenie dla przyrody.
Zleceniodawcy żądają natychmiastowego zakazu stosowania herbicydów zawierających następujące substancje czynne: glifosat, pendimetalinę, prosulfokarb, terbutylazynę i metolachlor. Według monachijskiego instytutu rolnictwa i środowiska, najczęściej można je wykryć w powietrzu z dala od pól.
Badanie „Zanieczyszczenie powietrza pestycydami” opublikowane pod koniec września tego roku na zlecenie Alliance for Agriculture wykazało, że pestycydy rozprzestrzeniają się na kilka kilometrów, czasem aż do miast i parków przyrody.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)