Pakiet dotyczący ochrony przed owadami przewiduje ogólny zakaz stosowania glifosatu od końca 2023 r. Kolejne zakazy są planowane na obszarach chronionych. Niemiecki Związek Rolników (DBV) ostro krytykuje nowe ustawy.
Od miesięcy toczył się spór między ministerstwem rolnictwa Julii Klöckner (CDU) a departamentem ochrony środowiska Svenji Schulze (SPD), ale w środę nastąpiło porozumienie w sprawie środków ochrony przed owadami.
Rząd zatwierdził pakiet ustaw z obu ministerstw. Między innymi regulujących stosowanie pestycydów i wyznaczających obszary chronione w celu ograniczenia śmiertelności owadów.
Projekt ustawy o ochronie przed owadami przewiduje między innymi, że jako siedliska mają być zachowane biotopy, takie jak siedliska łąkowe i bogate gatunkowo murawy dla owadów. W przyszłości należy również ograniczyć źródła sztucznego światła, traktując je, jako zagrożenie dla nocnych owadów.
Zgodnie z zapowiedzią ministerstwa rolnictwa (BMEL) koalicja rządu niemieckiego zgodziła się na odpowiedni pakiet.
Stosowanie glifosatu zostanie poważnie ograniczone do 2023 r., po czym zostanie całkowicie zakazany. Pakiet zawiera również dalsze ograniczenia dotyczące środków ochrony roślin na obszarach chronionych (obszary FFH zgodnie z dyrektywą fauna-flora-siedliskowa) oraz przepisy dotyczące pasów nadbrzeżnych.
Joachim Rukwied, prezes DBV, skrytykował ustawę. Jego zdaniem, projekt ustawy jest krótkowzroczny i jest strategicznym błędem dla rezerwatu przyrody. Nie pomogłyby wymogi i zakazy, jedynym skutecznym sposobem jest współpraca między ochroną przyrody, społeczeństwem i rolnictwem. Ten pakiet legislacyjny zagraża egzystencji wielu rodzin rolniczych- dodał prezes DBV. Uważamy, że strategia federalnego ministra środowiska polegająca na egzekwowaniu ochrony przed owadami za pomocą zakazów jest zła, a nawet niebezpieczna - zakończył.
Protest przyszedł również ze strony opozycji. Projekt ochrony przed owadami nie ma żadnych uzasadnionych podstaw naukowych - powiedział zastępca przewodniczącego frakcji parlamentarnej FDP. Wraz z pakietem przyjmuje się wywłaszczenie wielu tysięcy przedsiębiorstw. Inni członkowie Bundestagu również wyrazili zaniepokojenie i zwrócili się do ministra środowiska z licznymi pytaniami, w tym o konsekwencje dla rolników.
Z punktu widzenia FDP problemem rolników nie jest ochrona przed insektami, ale przede wszystkim polityka niskich cen w handlu detalicznym. To musi się skończyć. Wcześniej minister rolnictwa Klöckner poprosiła o zrozumienie dla obaw rolników.
Kilka stowarzyszeń ekologicznych z zadowoleniem przyjęło przyjęte środki. Ich zdaniem, każdy zaoszczędzony kilogram pestycydów, każdy kilometr kwadratowy ziemi wolny od pestycydów i każde zaoszczędzone źródło światła są korzystne dla owadów i przyrody. Ostateczne wyjście z produkcji glifosatu również wskazuje decyzję we właściwym kierunku.
Zasadnicze postanowienia pakietu to:
Wycofywanie stosowania glifosatu
Stosowanie jest generalnie zabronione od 31 grudnia 2023 r .:
• w domu i ogródku działkowym;
• na obszarach użytkowanych przez ogół społeczeństwa (np. w parkach lub na boiskach sportowych);
• stosowanie w rolnictwie jest poważnie ograniczone;
• stosowanie w uprawie roli jest dozwolone tylko, jako absolutny wyjątek;
• dopuszczalne jest stosowany, gdy gleby są zagrożone erozją, a chwasty nie mogą być zwalczane mechanicznie oraz przypadku obecności pewnych chwastów, których nie można zwalczać mechanicznie;
Stosowanie środków ochrony roślin na obszarach FFH (dyrektywa dotycząca fauny, flory i siedliska)
• nie będzie ogólnego zakazu stosowania niektórych środków ochrony roślin na obszarach ochrony dzikiej przyrody i ptaków;
• zabronione jest stosowania herbicydów i insektycydów na użytkach zielonych na obszarach FFH;
• wyłączone z tego są: uprawy specjalne, takie jak owoce i warzywa, wino, chmiel oraz rozmnażanie nasion i roślin;
• w przypadku gruntów ornych preferowane jest podejście oparte na współpracy między ochroną środowiska a rolnictwem nad prawem regulacyjnym;
• w połowie 2024 r. zostanie sprawdzone, czy stosowanie środków ochrony roślin zostało ograniczone zgodnie z planem;
• na podstawie tego raportu zostanie podjęta decyzja, czy konieczne są dalsze kroki;
Pasy nadbrzeżne
• zostanie wprowadzona regulacja dotycząca stosowania pestycydów na pasach nadbrzeżnych wody;
• istniejące przepisy krajów związkowych pozostają nienaruszone;
• ponad połowa krajów związkowych ma już przepisy dotyczące pasów nadbrzeżnych lub je wprowadzi;
• w szczególności kraje związkowe mogą na przykład promować tworzenie pasów kwiatowych na tych obszarach;
Ochrona biotopów
• ochroną objęte są biotopy, które stanowią ważne siedlisko dla wielu gatunków owadów
• definicja i oznaczenie są tak wyważone, że nadal możliwe jest wykorzystanie w rolnictwie;
• warunek wstępny utrzymania sadów i łąk bogatych w gatunki;
• celem określenia, jako chronione biotopy jest uniknięcie zniszczenia lub uszkodzenia, a tym samym zachowanie ich, jako ważnych siedlisk owadów;
• nadal możliwe są środki niezbędne do ochrony tych biotopów i zarządzanie nimi w sposób przyjazny dla owadów, a także wsparcie finansowe dla tych działań;


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)