Minister rolnictwa podpisał 11 maja 2020 r. czasowe zezwolenie na stosowanie zaprawy z grupy neonikotynoidów w rzepaku. W tym roku jest to jedna zaprawa Cruiser OSR 322 FS firmy Syngenta Polska.

W roku ubiegłym „derogację” uzyskała też zaprawa firmy Bayer - Modesto 480 FS, jednak w tym roku nie została ona uwzględniona. Firma Bayer postawiła bowiem na inny produkt. Bo w tym sezonie zarejestrował, o czym pialiśmy jako pierwsi, zaprawę w rzepaku - Buteo Start, która jako substancję czynną zawiera flupyradifuron (substancja z grupy butenolidów).

Zatem pod zasiewy w roku 2020 będą dostępne w sumie trzy zaprawy, gdyż na rynku od 2017 r.  jest dedykowana dla rzepaku zaprawa - Lumiposa 625 FS firmy Corteva Agriscience – zawiera ona cyjanotraniliprol (związek z grupy antranilowych diamidów).

Ale tylko jedna z nich należy do grupy neonikotynoidów - Cruiser OSR 322 FS. Bazuje ona na trzech substancjach czynnych: fludioksonil (związek z grupy fenylopiroli), metalaksyl-M (związek z grupy fenyloamidów) i tiametoksam (związek z grupy neonikotynoidów).

Przypominamy, że zakaz stosowania neonikotynoidów obowiązuje od grudnia 2013 r. A derogacja na zaprawy neonikotynoidowe w rzepaku została po raz pierwszy podpisana przez ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego w roku 2018 r. - wówczas były to trzy produkty: Modesto 480 FS , Cruiser OSR 322 FS i Cruiser 70 WS. W roku 2019 dwie: Modesto 480 FS , Cruiser OSR 322 FS. W tym jedna.