Starszym bratem tego środka jest Acanto 250 SC, który zawiera jedną substancję czynną i stosuje się go w uprawach pszenicy ozimej i jęczmienia, zarówno jarego i ozimego. Natomiast nowe Acanto zawiera dwie substancje czynne, bo obok pikoksystrobiny także cyprodynil z grupy anilinopirimidyn.

Acanto Prima 38 WG aplikuje się zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów chorób, od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kłoszenia. W pszenicy ozimej działa przeciwko mączniakowi prawdziwemu, rdzy brunatnej, brunatnej plamistość liści, septoriozie paskowanej liści i septoriozie plew. Zalecana dawka to 1,5 kg/ha. Przy wyższej dawce 2 kg/ha środek zwalcza dodatkowo obok wyżej wymienionych chorób również i łamliwość źdźbła.

Nowe Acanto można też aplikować w uprawach pszenżyta ozimego na takie choroby jak: mączniak prawdziwy, rdza brunatna, brunatna plamistość liści, septorioza liści. Zalecana wówczas dawka to 1,2-1,5 kg/ha. Wyższą z dawek należy stosować przy większym nasileniu chorób.