O nowościach produktowych i zmianach w rejestracjach mówił podczas konferencji prasowej na koniec stycznia w Warszawie Paweł Banach, dyrektor Działu Rejestracji i Rozwoju Produktów Sumi Agro Poland.

Pierwszą z nich jest układowy herbicyd Raikiri 100 SC, który bazuje na mezatrionie – związek z grupy triketonów. Aplikuje się go w uprawie kukurydzy na ziarno i na kiszonkę. Termin stosowania środka to faza 2-8 liści kukurydzy, a dawka to 0,75-1,5 l/ha. Jest możliwe sporządzanie mieszaniny zbiornikowej z preparatem Nisshin 040 SC (nikosulfuron) np.: Raikiri 100 SC 0,75 – 1,0 l/ha + Nisshin 040 SC 0,75 – 1 l/ha. Zwalczane chwasty dwuliścienne to np.: fiołek polny, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, psianka czarna, komosa biała, jednoliścienne: chwastnica jednostronna.

Drugą jest Isonet Z - środek ochrony roślin w formie zawieszki (dyspensera), który zawiera feromon przeznaczony do wabienia i dezorientacji samców przeziernika porzeczkowca.

Nowością w ofercie firmy są biostymulatory. Sumi Agro Europe dokonało bowiem zakupu firmy Futureco Bioscience – producenta preparatów biologicznych. W tym roku wprowadza trzy produkty z serii Seipro (nowa linia biostymulatorów i środków wspomagających wzrost i rozwój roślin). Pierwszy z nich to Kaishi, który zawiera L-aminokwasy pochodzenia roślinnego. Wzmacnia rośliny, poprawia wigor i przyspiesza regeneracje roślin. Zalecany w uprawach roślin polowych, sadowniczych i warzywnych. Drugi to Kinactiv initial, który zawiera ekstrakt z alg Ascophylum nodosum i aminokwasy. Poprawia zapylenie kwiatów oraz wzrost i rozwój zawiązków owoców. Zalecany w uprawach roślin jagodowych. Trzeci Kinactiv fruits zawiera aminokwasy oraz makro i mikroelementy. Korzystnie wpływa na rozwój owoców, poprawia ich jakość np. wybarwienie, wyrównanie, zawartość cukrów. Zalecany w uprawie jabłoni.

Co z rozszerzeniami etykiet?

Nowe zastosowanie ma środek Inazuma, który jesienią można aplikować też przeciwko śmietce kapuścianej, mszycom i mączlikowi. Uzyskał on też rozszerzenie o uprawy małoobszarowe (tytoń - wciornastek tytoniowiec, mszyce; len włóknisty, len oleisty - pchełka lnowa, wciornastki; śliwa - mszyce, owocnice śliwowe; pomidor, oberżyna - mszyce, wciornastki, zmieniki; rośliny ozdobne uprawiane w gruncie i pod osłonami - mączliki, wciornastki, mszyce, czerwce, zmieniki; rośliny energetyczne (wierzba, miskant, ślazowiec) - mszyce i inne szkodniki).

Kolejną zmianą, o której już pisaliśmy, jest nowe zastosowanie Topsin M 500 SC, przeciw kile kapusty w rzepaku.

Yamato 303 SE można aplikować w pszenżycie na takie choroby jak: łamliwość źdźbła zbóż, fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni, mączniak prawdziwy zbóż i traw. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania to 1,5 l/ha. Środek należy stosować zapobiegawczo lub z chwilą wystąpienia pierwszych objawów chorób od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy pierwszego kolanka (BBCH 30-31). Również przeciw takim chorobom jak: mączniak prawdziwy zbóż i traw, rdza brunatna, brunatna plamistość liści, septoriozy liści, septorioza plew, fuzarioza kłosów. Dawka to 1,5-1,75 l/ha (zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów chorób od początku fazy grubienia pochwy liściowej liścia flagowego do końca fazy kłoszenia (BBCH 40-59).

Kendo 50 EW ma też nowe zastosowanie w uprawie pszenżyta ozimego i jęczmienia ozimego na mączniak prawdziwy zbóż i traw. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,2 - 0,3 l/ha. Podaje się go zapobiegawczo lub z chwilą wystąpienia pierwszych objawów choroby, od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kłoszenia (BBCH 30 – 59).

Ostatnie rozszerzenie, które udało się uzyskać pod koniec ubiegłego roku, dotyczy produktu Ortus 05 SC i jego rejestracji w uprawie buraka cukrowego przeciw przędziorkowi chmielowcowi. Zalecana dawka to 1,5 – 1,8 l/ha. Wyższą z zalecanych dawek należy stosować w przypadku dużej liczebności szkodnika. Środek można również podawać z dodatkiem adiuwanta w następujący dawkach: Ortus 05 SC 1,5 l/ha + adiuwant Slippa 0,05 proc. Aplikuje się go po zaobserwowaniu wystąpienia szkodnika od fazy całkowitego zakrycia międzyrzędzi do końca wzrostu korzeni (BBCH 39-49) z zachowaniem okresu karencji.