Jak poinformował dr Mirosław Korzeniowski zajmujący się zarządzeniem uprawami ogrodniczymi rozpoczął się pierwszy pełny rok sprzedaży środka Luna Experience 400 SC. Jest to fungicyd o działaniu kontaktowym i układowym do stosowania zapobiegawczego lub interwencyjnego. Aplikuje się go w ochronie przed parchem, mączniakiem i chorobami przechowalniczymi w jabłoni i gruszy. Zalecana dawka to 0,75 l/ha, a karencja wynosi 14 dni. Środek można też podawać w wiśni i czereśni przeciwko brunatnej zgnilizny drzew pestkowych. Zalecana dawka to 0,6 l/ha, a okres karencji jest krótszy, bo wynosi 6 dni. Fungicyd stosuje się też w uprawie marchwi i pora. Jak podkreślił Korzeniowski oczekiwane są kolejne rozszerzenia etykiety środka.

W drugiej połowie 2015 roku Bayer uzyskała rejestrację fungicydu Serenade ASO. Jest to obecnie jeden z 2 biologicznych środków ochrony roślin w ofercie firmy. Serenade ASO jest mikrobiologicznym środkiem grzybobójczym o działaniu kontaktowym, zawierającym szczep QST 713 bakterii Bacillus subtilis, przeznaczonym do stosowania w uprawie truskawki, marchwi, sałaty, pomidora, papryki oraz oberżyny (bakłażana) przeciwko chorobom grzybowym.

Kolejny biologiczny środek ochrony roślin w ofercie w sezonie 2016 to Contans WG. Jest to biologiczny fungicyd zawierającym zarodniki naturalnie występującego w glebie grzyba Coniothyrium minitans. Contans WG działa selektywnie na zarodniki przetrwalnikowe grzybów Sclerotinia powodujących zgniliznę twardzikową na warzywach, tytoniu, rzepaku i roślinach ozdobnych.

Podczas spotkania Bayer poinformował, że o systemie wspomagania decyzji Vademecum, który jest ogólnodostępną częścią projektu Vademecum i będzie sukcesywnie rozbudowywany. W sezonie 2016 obejmie sieć kilkudziesięciu stacji pogodowych z danymi na temat poziomu zagrożenia ze strony najgroźniejszych patogenów jabłoni, gruszy, drzew pestkowych i upraw jagodowych. Specjalnie przygotowane mapy pozwalają wybrać najbliższą stację pogodową. Dane ze stacji pogodowych będą powiązane z publikowanymi cyklicznie na stronie internetowej firmy Bayer komunikatami o zagrożeniach w ochronie drzew owocowych, upraw jagodowych i warzyw.