W 2013 r. programie ochrony rzepaku ozimego pojawią się dwa nowe preparaty: insektycyd Plenum 50 WG oraz fungicyd Amistar Xtra 280 SC. - Preparaty te są już albo zarejestrowane albo w końcowej fazie rejestracji. Na rynku pojawią się w przyszłym sezonie - mówi Marcin Wojtowicz z Syngenty.

Plenum 50 WG to nowa broń w walce ze słodyszkiem rzepakowym. Substancją aktywną preparatu jest pymetrozyna. - Jest to nowa substancja z nowej grupy chemicznej, która dotychczas w ogóle nie była stosowana w rzepaku - podkreśla Wojtowicz. - Jeżeli stosowane przez nas insektycydy są mało skuteczne, to prawdopodobnie wystąpił problem uodpornienia słodyszka na te substancje. Pymetrozyna stanowi rozwiązanie tego problemu - mówi.

Dodatkową zaletą preparatu ma być długi czas działania. - Plenum działa od 5 do nawet 7 dni w sprzyjających warunkach, a więc zdecydowanie dłużej w porównaniu do pyretroidów - zaznacza Wojtowicz. - Zabieg wykonujemy w okresie pąkowania, czyli wtedy, kiedy słodyszek jest najbardziej szkodliwy. Zalecana dawka to 0,15 kg/ha.

Kolejną nowością jest fungicyd Amistar Xtra 280 SC, którego substancjami aktywnymi są azoksystrobina oraz cyprokonazol. - Standardowy Amistar 250 SC stosujemy zapobiegawczo, w celu ochrony rzepaku przed chorobami okołokwitnieniowymi, głównie przed zgnilizną twardzikową. Dzięki uzupełnieniu preparatu Amistar Xtra 280 SC triazolem - cyprokonazolem - mamy też efekt interwencyjny. Możemy więc zastosować go nieco później i mamy większe możliwości manipulowania terminem wykonywania zabiegu - relacjonuje Marcin Wojtowicz. Zalecana dawka Amistaru Xtra 280 SC to 0,8-1,0 l/ha.

Wśród herbicydów w ofercie Syngenty na 2013 r. pojawi się Casper 55 WG. Substancjami aktywnymi tego preparatu są dikamba oraz prosulfuron z grupy sulfonylomoczników.

- Casper 55 WG to herbicyd do powschodowej ochrony kukurydzy. Można powiedzieć, że będzie to „strzelec w trudne chwasty", takie jak ostrożeń, rdesty, powój, bylica. Będziemy polecać go jako rozwiązanie poprawkowe na uciążliwe chwasty dwuliścienne - opisuje Marcin Żabowski z Syngenty. - Preparat jest w trakcie rejestracji, która powinna zakończyć się jeszcze w tym roku. W sprzedaży Casper najprawdopodobniej pojawi się w 2013 r.

Natomiast jeszcze w tym sezonie, w ochronie zbóż ozimych i jarych można będzie wypróbować nowy fungicyd Seguris 215 SC, zarejestrowany w maju br.

- Seguris 215 SC jest naszym najnowszym produktem. Slogan reklamowy: „siła podwójnego wiązania" bardzo mocno odzwierciedla cechy tego produktu - mówi Dariusz Dziubaty z Syngenty. - Seguris składa się z dwóch substancji aktywnych. Pierwszą z nich jest doskonale znany epoksykonazol, bardzo silny i skuteczny triazol. Drugą, nową substancją jest izopirazam. Właśnie izopirazam ma tę charakterystyczną cechę podwójnego wiązania. Bardzo szybko i trwale łączy się z woskami pokrywającymi rośliny. Można powiedzieć, że praktycznie nie występuje tu zjawisko zmywania preparatu przez deszcz. Dzięki temu po związaniu substancja działa ok. 6-7 tygodni, w zależności od pogody. Oczywiście, jeśli deszczu jest mało, środek może działać jeszcze dłużej. Drugą cechą tej substancji jest hamowanie rozwoju patogenów. Grzyb dalej nie rośnie, nie jest w stanie zainfekować rośliny - relacjonuje Dziubaty.

Seguris 215 SC jest zarejestrowany w uprawach pszenicy ozimej, jęczmienia jarego i ozimego, pszenżyta i żyta. - Preparat będziemy polecać przede wszystkim do ochrony pszenicy. Jest to produkt premium, stąd też jego cena, jako nowości, będzie stosunkowo wysoka. Pszenica przynosi najwyższy zysk z hektara produkcji, w związku z tym produkt będzie dedykowany przede wszystkim tej uprawie - tłumaczy. - Co prawda Seguris ma rejestrację też w jęczmieniu, ale za chwilę będziemy mieli produkt dedykowany typowo dla tej uprawy, którego substancją aktywną będzie również izopirazam, jak w Segurisie, natomiast druga substancja - triazol - będzie dobrany szczególnie pod potrzeby jęczmienia.

Spektrum zwalczanych chorób obejmuje septoriozy kłosa i liści, rdzę brunatną i żółtą oraz brunatną plamistość. - Czyli wszystkie choroby, które atakują pszenicę w momencie, gdy ma już wyrzucony liść flagowy i zaczyna wyrzucać kłos. Właśnie w tym terminie będziemy polecali wykonywać zabieg: przy w pełni rozwiniętym liściu flagowym, na początku wysuwania kłosa - opisuje. - Tak jak mówiłem, izopirazam łączy się z woskami roślinnymi, czyli wszystkie części zielone muszą być już wykształcone, lekko pokryte woskiem. Dopiero wtedy należy wykonać zabieg, co zagwarantuje te 7 tygodni ochrony - tłumaczy Dziubaty. - Dawka zarejestrowana to 1,0 l/ha, natomiast w warunkach Polski będziemy polecali zmniejszoną dawkę 0,8 l/ha, która będzie w naszych warunkach w zupełności wystarczająca - dodaje. Przeczytaj więcej o nowym fungicydzie.

Nowości w ofercie środków ochrony roślin przedstawiono na spotkaniu z cyklu „Pola klasy S" w Dąbrowie-Łazach, które odbyło się 26 czerwca br.