O odmianach przyszłości, a także najnowszych trendach we współczesnej hodowli roślin opowiada prof. dr hab. Sławomir Podlaski z SGGW w Warszawie podczas regionalnych konferencji Farmera ,,Przez innowacyjność do sukcesu”.
Jednym z prelegentów Konferencji Regionalnych Farmera jest prof. Sławomir Podlaski z SGGW w Warszawie. W swoim wykładzie dotyczącym współczesnej hodowli roślin profesor zdradza, że zmiany klimatyczne wymuszają poszukiwanie odmian, które oprócz wysokiego plonowania, charakteryzują się odpornością na suszę. Absolutny prym ostatnimi czasy wiodą kreacje mieszańcowe, których hodowla jest pięciokrotnie droższa, jednak dzięki efektowi heterozji odmiany te plonują wyżej niż populacyjne.
Naukowiec podkreśla również, jak ważna jest coroczna wymiana materiału siewnego. – Stosowanie ciągle tych samych nasion powoduje wyradzanie odmian, czyli pogorszenie wartości genetycznej i obniżenie ich wigoru. Szczególnie podatne na wyradzanie są odmiany gatunków roślin obcopylnych, takich jak żyto. Warto także zadać sobie pytanie, czy co roku jesteśmy w stanie przygotować nasiona ze zbioru o największym wigorze – wyselekcjonowane pod względem gęstości i dobrze zaprawione?
Prof. Podlaski w swoim wystąpieniu podpowiada także, czym się kierować wybierając odmianę do siewu. Aby dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę, zapraszamy na kolejne konferencje regionalne Farmera, które odbędą się w następujących lokalizacjach:
- 30 stycznia Wieniec- Zdrój (woj. kujawsko - pomorskie),
- 1 lutego Opalenica (woj. wielkopolskie),
- 5 lutego w Sitaniec koło Zamościa (woj. lubelskie),
- 26 lutego w Porosły koło Białegostoku (woj. podlaskie),
- 28 lutego Stare Jabłonki (woj. warmińsko-mazurskie).
Konferencje są bezpłatne i aby wziąć w nich udział wystarczy się zarejestrować.
Zobacz także relacje z konferencji w Gniewie i w Ślęzy.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)