Nazwa handlowa substancji to Inatreq Active, chemiczna – fenpicoxamid. Substancja jest pierwszym przedstawicielem grupy chemicznej pikolinamidów. Jej mechanizm działania polega na zakłócaniu procesów na poziomie komórkowym – hamuje oddychanie w mitochondriach grzybów blokując transfer elektronów w łańcuchu oddechowym.

Chroni zboża przed głównymi chorobami, takimi jak: septoriozy, rdze i inne. W doświadczeniach nie wykazała powstawania odporności krzyżowej (z innymi substancjami czynnymi fungicydów).

- Inatreq Active to nie tylko przełomowe rozwiązanie pozwalające rolnikom na uzyskiwanie lepszych plonów, łączące elastyczność stosowania z wyjątkowym bezpieczeństwem dla roślin, ale również, ze względu na swoje biologiczne pochodzenie, odpowiada oczekiwaniom europejskich konsumentów w kontekście innowacji w rolnictwie - powiedział Thomas Lyall, dyrektor ds. rejestracji na Europę, Bliski Wschód i Afrykę w Corteva Agriscience.

Zatwierdzenie do stosowania substancji w UE otwiera drogę do rejestracji tej substancji w poszczególnych krajach członkowskich w celu zapewnienia szerokiej dostępności w Europie. Firma poinformowała, że dokłada wszelkich starań, aby uzyskać zezwolenie na sprzedaż i stosowanie środków/środka opartego na tej substancji czynnej także w naszym kraju.