• Do wiosennego zwalczania chwastów trawiastych w zbożach w sezonie 2022 firma Bayer wprowadza nowy herbicyd Incelo.
  • Nowością jest też regulator wzrostu Fabulis OD oparty o proheksadion wapnia (50 g/l), jedyny na rynku w wygodnej formulacji OD. 

Incelo zawiera w swoim składzie mezosulfuron 45 g/kg oraz tienkarbazon 15 g/kg. Skutecznie zwalcza miotłę zbożową, wyczyniec polny, wiechlinę roczną, owies głuchy, życice i stokłosy. Środek w swoim spektrum posiada również niektóre gatunki chwastów dwuliściennych. W celu rozszerzenia o pełne spektrum chwastów dwuliściennych stosuje się go w mieszaninie z herbicydami zwalczającymi chwasty dwuliścienne np. Sekator Plus.

Dariusz Szymański, menedżer ds. zbóż
Dariusz Szymański, menedżer ds. zbóż

- Jego dawkowanie jest elastyczne i w zależności od gatunku chwastów dobieramy dawkę. W przypadku miotły zbożowej rekomendujemy stosowanie go w tych najniższych dawkach 0,15 kg na hektar. Natomiast w przypadku zwalczenia trudniejszych jednoliściennych (owies głuchy/życice/stokłosy) rekomendujemy wyższe dawki 0,33 kg. W obu przypadkach zalecamy dodatek wspomagacza olejowego Biopower - mówił Dariusz Szymański menedżer ds. zbóż. 

prtscreen z Konferencji
prtscreen z Konferencji

 Incelo jest w formie granulatu stosuje się zawsze ze wspomagaczem olejowym Biopower dodawanym do środka przy zakupie. Dawka preparatu wynosi 0,15 - 033 kg/ha w zależności od zwalczanego gatunku chwastu. Zarejestrowany jest do stosowania w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym i życie.

Incelo w uprawach bezorkowych, silna presja trudnych gatunków

-Czasami też mamy takie sytuacje, gdzie mamy uproszczoną uprawę gleby i zabieg wiosenny niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem. Zdarza się bowiem, że nie spełnia oczekiwania rolników. Dlatego też przy trudnych chwastach i uproszczonej uprawie gleby, przy dużej presji chwastów (na przykład wyczyniec powyżej 500 sztuk na metr kwadratowy) polecamy zastosować technologię zwalczania chwastów dwuetapową.  Czyli zabieg  jesienny ( np. Komplet 560 SC ) a na  wiosnę wykonujemy poprawkę w mniejszej dawce na przykład 0, 2 kg na ha, bo gros chwastów zwalczyliśmy już jesienią - tłumaczył Szymański. 

Fabulis w wygodnej formulacji OD

Kolejną nowością w ofercie Bayer w ochronie zbóż jest regulator wzrostu Fabulis OD oparty o proheksadion wapnia (50 g/l), który hamuje produkcję giberelin.

Środek wyprodukowany w formulacji olejowej OD. Formulacja znacznie poprawia efekt działania dzięki dobremu pokryciu roślin i zwiększonemu wchłanianiu. Poprawia także odporność na zmywanie. 

Działanie Fabulis OD w minimalnym stopniu uzależnione jest od pogody. Można go stosować w bardzo szerokim zakresie temperatur 5 - 25 °C. Nie jest też uzależniony od nasłonecznienia: efekt regulacji łanu jest zapewniony przy pochmurnej pogodzie.

Dobry partner do T-1

Warto zaznaczyć, że Fabulis mieszalny jest z większością herbicydów, fungicydów, regulatorów wzrostu, insektycydów oraz sprawdzonych nawozów dolisntych. 

Jak zaznaczał Szymański, Fabulis to dobry partner do zabiegu pierwszego zabiegu fungicydowego w terminie T-1. Co ważne działa przy zachmurzonej i chłodnej pogodzie, w szerokim zakresie temperatur (5-25st.C), choć jak tłumaczył dla działania wszystkich regulatorów lepiej stosować go w optimum temperaturowym. Preparat także odznacza się długotrwałą aktywnością: 20-25 dni. 

Stosuje się go w zakresie dawek od 0,5 l/ha do 1,5 l/ha w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym, życie, jęczmieniu ozimym i jarym. Jak zaznaczał Szymański można go stosować w zredukowanej dawce o 25 % stosując go w mieszaninach z fungicydami: Input Triple, Delaro a także łącznie z herbicydem Incelo. 

Fabulis w technologii ochrony zbóż
Fabulis w technologii ochrony zbóż

Inne nowości na sezon 2022r. od firmy Bayer: