Pisaliśmy już o podsumowaniu roku ubiegłego przez Ciech Sarzyna podczas konferencji prasowej połączonej ze spotkaniem dla dystrybutorów środków ochrony roślin. Teraz przyszedł czas na nowości i plany na przyszłość.

Fundamentem rozwoju biznesu agro firmy mają być intensywne działania badawczo-rozwojowe, rozbudowa oferty produktowej oraz postępująca ekspansja zagraniczna. CIECH Sarzyna będzie także systematycznie rozwijać swoją sieć dystrybucji i sprzedaży oraz wzmacniać prowadzone działania promocyjne. W tym roku kontynuuje program lojalnościowy przeznaczony dla punktów sprzedaży pestycydów „Teraz Sarzyna”, ale i wprowadza nowy, dedykowany tym razem dla gospodarstw rolnych - „Twoja Sarzyna”.

Jakie nowości pojawią się w palecie firmy? Pierwszą będzie nowy nawóz z krzemem (12 proc. Si) Sarmin maksi, który ma zostać zarejestrowany w lutym. – W ostatnich latach krzem jako pierwiastek czyni swojego rodzaju furorę nie tylko w świecie naukowym, ale też praktyki. Jego rola w roślinie, jak sposób jego pobierania nie do końca jest znany, ale tak niezwykle przydatny - mówił na konferencji Jacek Skwira, dyrektor marketingu. Zresztą na temat tego pierwiastka, którego działanie nie jest do końca zbadane i ujawnia się zwykle w sytuacjach stresowych mówił na spotkaniu dr inż. Arkadiusz Artyszak ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

- Nawóz odznacza się niespotykaną dotychczas na rynku zawartością krzemu rozpuszczalnego w wodzie oraz najwyższą zawartością potasu spośród nawozów zawierających krzem. Bardzo dobry wpływ produktu na poprawę ogólnej kondycji roślin poprzez synergistycznie oddziaływanie krzemu i potasu, potwierdziły doświadczenia polowe przeprowadzone przez IUNG w Puławach – dodał Skwira. Nawóz będzie można aplikować w takich uprawach jak: zboża, rzepak ozimy, burak cukrowy i kukurydza.

Ciech Sarzyna będzie też kontynuować rozbudowę swojej oferty w kategorii specjalistycznych nawozów dolistnych. W 2017 roku spółka wprowadziła do sprzedaży markę Sarplon zawierającą niezbędne dla roślin makro- i mikroelementy.

Rozszerza też portfolio środków ochrony roślin o sześć nowych pozycji. Pierwszą Chwastox Nowy Trio 390 SL. Środek chwastobójczy w uprawie zbóż zawierający trzy substancje czynne (MCPA, mekoprop-P i dikambę).

Druga jest Metised 700 WG oparty o ditanion (związek z grupy antrachinonów), który chroni przed parchem jabłoni i gruszy. Tolerancyjny na niekorzystne warunki pogodowe, takie jak zmywanie przez deszcz czy zmiany temperatur.

Portfolio firmy wzbogaciło się też o zaprawy. Beltone 25 FS oparta jest i znany tritikonazol. Przeznaczony do zaprawiania ziarna siewnego zbóż ozimych i jarych w ochronie przed chorobami grzybowymi. - Charakteryzujący się wysoką skutecznością wobec najważniejszych sprawców chorób wczesnej fazy rozwojowej zbóż – dodaje firma.

Z kolei zaprawę nasienną Rancona 15 ME innowacyjna forma użytkowa w formie mikroemulsji o działaniu układowym i powierzchniowym, co pozwala równomiernie i dokładnie pokryć ziarna materiału siewnego. Stosować go można przy zaprawianiu ziarna: pszenicy ozimej, pszenicy jarej, jęczmienia jarego i ozimego.

Ofertę spółki na rok 2018 uzupełni także Agrotalonil 500 SC bazujący na chlorotanilu. Fungicyd ten wykorzystywany jest w ogrodnictwie i odznacza się szerokim spektrum zwalczanych chorób.

Ostatnią z pozycji jest Pengar 5 GB. środek do zwalczania ślimaków nagich w formie przynęty granulowanej. Podawany w uprawie zbóż, rzepaku, kukurydzy i warzyw.

CIECH Sarzyna planuje kontynuować ekspansję zagraniczną. Program rozwoju portfolio spółki na rynkach międzynarodowych zakłada rejestrację ponad 20 nowych własnych produktów w strefie Centralnej i Południowej (m.in. Niemcy, Czechy, Włochy, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania czy Irlandia) w latach 2017-2021.

- Ważnym obszarem działalności firmy są nie tylko produkty i rejestracje, ale jest dostęp do dokumentacji substancji czynnych. W tej chwili mamy dwie takie dokumentacje. Jedna to MCPA, a druga to siarka. Do 2020 r. chcemy mieć 10 takich własnych zezwoleń – mówił podczas spotkania Mariusz Grelewicz, prezes Ciech Sarzyna.