Axial 50 EC to środek chwastobójczy w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej. Jest herbicydem nalistnym przeznaczonym do selektywnego zwalczania miotły zbożowej, wyczyńca polnego, owsa głuchego i chwastnicy jednostronnej w uprawie zbóż z wyłączeniem upraw owsa.

Zawiera pinoksaden (związek z grupy fenylopirazolin) w ilości 50 g/litr. Dla porównania w jego wcześniejszym (aczkolwiek ciągle dostępnym w handlu) odpowiedniku, w 1 litrze środka jest 100 g substancji czynnej.

Co więcej w etykiecie rejestracyjnej nowego Axial 50 EC nie ma wzmianki dotyczącej konieczności stosowania preparatu łącznie z adiuwantem Adigor 440EC. Taką informację zawiera jedynie Axial 100 EC.
Mniejsza zawartość pinoksadenu w Axial 50 EC wymusza stosowanie tego środka w wyższych dawkach.

W przypadku jesiennego zwalczania miotły zbożowej należy opryskiwać plantacje w dawce od 0,6-0,9 l/ha. Taka sama ilość przewidziana jest w przypadku wiosennego zwalczania miotły w zbożach ozimych. Wyższą dawkę preparatu należy zastosować w zwalczaniu wyczyńca polnego. Jesienią zaleca się 0,9 l/ha, natomiast wiosną 0,9-1,2 l/ha. Przy czym etykieta rejestracyjna nie zakłada walki z tym chwastem w uprawie żyta.

Jesienne zwalczanie miotły zbożowej lub wyczyńca polnego powinno być przeprowadzone od fazy wykształconego przez chwasty 1 liścia i ukończone przed nastaniem zimy.

Wiosenna eliminacja tych chwastów może być rozpoczęta od momentu ruszenia wegetacji do ukazania się liścia flagowego rośliny uprawnej.

W zbożach jarych (pszenica jara, jęczmień jary) preparat można stosować w przypadku potrzeby zwalczania owsa głuchego oraz chwastnicy jednostronnej. W tych uprawach zaleca się dawkę od 0,6-0,9l/ha. Zwalczanie tych chwastów można rozpocząć od fazy wykształcenia przez nie 1 liścia do fazy liścia flagowego rośliny uprawnej.

Dla porównania etykieta rejestracyjna Axial 100 EC w zależności od rodzaju uprawy, przewiduje stosowanie dawek w zakresie od 0,3 do 0,6 l/ha wraz z adiuwantem Adigor 440EC w dawce od 0,9 do 1,35 l/ha.