Czym różni się on od swojego poprzednika? Nie tylko nazwą, ale też inną proporcją tych samych substancji czynnych, a więc konkretnie tifensulfuron metylowy - 469 g/kg, a chlorosulfuron - 47 g/kg (obydwie z grupy pochodnych sulfonylomocznika). Kolejną zmianą jest inna dawka, a także termin stosowania.

Jak przekonuje producent, jest jednych z pierwszych herbicydów, który można zastosować wczesną wiosną, z uwagi na skuteczność w niskich temperaturach i odporność na zmywanie przez deszcz.

Chisel Nowy 51,6 WG jest herbicydem o działaniu układowym przeznaczonym do zwalczania chwastów dwuliściennych i miotły zbożowej w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym, życie, pszenicy jarej, jęczmieniu jarym i owsie. Efekt chwastobójczy uzyskuje się w ciągu 7-21 dni od zastosowania środka. Najskuteczniej działa na młode, intensywnie rosnące chwasty znajdujące się w fazie 2-3 liści.

W uprawie zbóż ozimych maksymalna i zalecana dawka funicydu wynosi 90 g/ha. Należy pamiętać, że aplikuje się go łącznie z adiuwantem Trend. Przeznaczony jest do wczesnych wiosennych zabiegów herbicydowych.

W zbożach jarych dawka się obniża i wynosi 60 g/ha. Środek należy stosować wiosną po rozpoczęciu wegetacji zbóż od fazy dwóch liści do fazy pierwszego kolanka (BBCH 12-31) na młode, szybko rosnące chwasty w fazie 2-6 liści.

Chwasty wrażliwymi są: bodziszek drobny, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, jasnota różowa, komosa biała, mak polny, maruna bezwonna, maruna nadmorska, miotła zbożowa, niezapominajka polna, poziewnik szorstki, przetacznik polny, przetacznik perski, przytulia czepna, rdest ptasi, rdestówka powojowata, rdest szczawiolistny, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity, tobołki polne.