W świetle wycofywania z rynku kolejnych preparatów do ochrony roślin, rolnicy z zadowoleniem przyjmują informacje o nowych rejestracjach. Z pewnością ucieszy ich więc fakt, że Syngenta wprowadziła właśnie na rynek nowy fungicyd do ochrony rzepaku ozimego. 

Nowość w zabiegu "na płatek"

Mowa o preparacie Treso, który jest przeznaczony do okołokwitnieniowej ochrony rzepaku. Preparat oparty jest na fludioksonilu,  substancji czynnej, która pochodzi z grupy niestosowanej dotąd w tej uprawie ( związek fenylopirolowy (PP) – z grupy inhibitorów transdukcji sygnału), zaklasyfikowaną wg FRAC do grupy 12. Substancja ta stanowić będzie ważny element w strategii antyodpornościowej.

Fungicyd ten to koncentrat w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej (WG), o działaniu powierzchniowym do stosowania zapobiegawczego do ochrony przed chorobami powodowanymi przez grzyby.

Preparat jest dedykowany  do zwalczania zgnilizny twardzikowej, choroby wywoływanej przez grzyba Sclerotinia Sclerotiorum, która atakuje rzepak w okresie kwitnienia i może ograniczyć plonowanie rzepaku nawet do 60%.

Maksymalna i zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,75 kg/ha. Preparat należy zastosować zapobiegawczo, od początku do końca fazy kwitnienia rośliny uprawnej (BBCH 61-69), maksymalnie raz  w sezonie wegetacyjnym.  Zalecana ilość wody wynosi 250-400 l/ha (ilość wody dostosować do wielkości roślin i ich zagęszczenia). Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste

Jak podaje firma Treso odznacza się też wysoką fotostabilnością, przez co okres jego działania znacznie się wydłuża.  W minionym roku Treso dostępny był już na niemieckim rynku. 

Najważniejsze informacje o preparacie Treso prtscreen Syngenta
Najważniejsze informacje o preparacie Treso prtscreen Syngenta

Rozszerzona etykieta

Należy także zauważyć, że preparat ma także rozszerzenie małoobszarowe w przypadku zwalczania szarej pleśni oraz czerni krzyżowych dla rzepaku ozimego oraz jarego. Etykieta także mówi o zwalczaniu kilku jednostek chorobowych w takich uprawach jak: lnianka siewna ozima i jara (zgnilizna twardzikowa, szara pleśń, czerń krzyżowych, biała rdza), gorczyca sarepska, gorczyca biała, gorczyca czarna (zgnilizna twardzikowa, szara pleśń, czerń krzyżowych, biała rdza), soja (szara pleśń, antraknoza soi, askochytoza, chwościk soi, purpurowa cerkosporioza soi, septorioza -brązowa plamistość liści soi, len – wykorzystanie na olej i siemię, włókno oraz na nasiona (szara pleśń, antraknoza lnu,, rdza lnu, pasmo lnu, alternarioza lnu), konopie – wykorzystanie na olej, włókno oraz na nasiona (zgnilizna twardzikowa, szara pleśń,brunatna plamistość liści, szara plamistość liści, septorioza konopi, szara plamistość łodyg konopi.