Łącząc się zdalnie podczas sesji agrotechnicznej „Jak unikać błędów w agrotechnice? Ochrona roślin”, opowiedział m.in. o wzrastającym znaczeniu doradztwa agronomicznego, które nie tylko zostało wyjątkowo spersonalizowane pod potrzeby konkretnego gospodarstwa, ale też zmieniło się samo podejście do kontaktów z klientem – czyli rolnikiem. Wymusiła na nas to pandemia koronawirusa. Potrzebny stał się dystans społeczny i komunikowanie się z rolnikami za pomocą formy online.

Czy doradztwo jest przez to mniej skuteczne? Wprost przeciwnie - o czym przekonywał dr Wyczling.

Firma PROCAM Polska ma ponad 150 doradców agronomicznych, w ośmiu regionach kraju, w 25 oddziałach. Firma posiada 9 sklepów, sekcje ogrodniczą i zatrudnia ponad 350 pracowników.

Stawia na doradztwo i dokładną lustracje plantacji od początku – od siewów poprzez zbiór. Bo jak mówił podczas sesji dr inż. Dariusz Wyczling, podstawą jest sygnalizacja i ocena zagrożeń fitosanitarnych.

Aby monitorować szkodniki, przedstawiciele firmy wystawiają m.in. na plantacjach żółte naczynia, pułapki świetlne na omacnicę. W swojej ofercie produktowej mają nie tylko chemiczne środki ochrony roślin, ale też i biologiczne np. Ostrinia Stop, do poprawy środowiska i żywotności kukurydzy.

Prowadzą też badania dotyczące uodparniania się substancji czynnych na chwasty np. zwalczanie wyczyńca polnego.

Slajd z prezentacji PROCAM
Slajd z prezentacji PROCAM

- Według naszych najnowszych badań, w zwalczaniu wyczyńca najlepiej jest wykonać dwa zabiegi doglebowo-nalistne jesienią, pierwszy w fazie szpilkowania, drugi w fazie 3 liści. W wiosennym zwalczaniu jest bardzo trudno osiągnąć dobry poziom skuteczności - poinformował dr Wyczling.

W nowej rzeczywistości związanej z ochroną roślin, dr Wyczlig radził też w czasie wykładu zwrócić większą uwagę na pH cieczy roboczej. - Są różne substancje, które mają różne potrzeby - sygnalizował. 

Slajd z prezentacji PROCAM
Slajd z prezentacji PROCAM

 - Kolejny element to twardość wody - podkreślił dr Wyczling. W jego ocenie, niewłaściwy jej skład przyczynia się do tego, że spada efektywność zabiegów.

W obecnej rzeczywistości związanej z ograniczeniami w stosowaniu dotychczas dozwolonych śor, bardzo dużą uwagę należy też - zdaniem eksperta PROCAM Polska - zwracać na odporność odmian przed patogenami.