Wiosna za pasem i jak kraj długi szeroki w różnych jego częściach odbywają się spotkania firm branżowych z rolnikami. Nasza redakcja udała się do Zielonej Góry, gdzie jedną ze swoich konferencji zorganizowała firma Osadkowsk-Cebulski.

Wśród poruszanych tematów znalazł się także wykład dotyczący ochrony fungicydowej, zbóż ozimych, prowadzony przez dr Małgorzatę Idkowiak z firmy Osadkowski-Cebulski. Prelegenta podkreślała, jak ważne jest zastosowanie ochrony we właściwym momencie, zwłaszcza przy pierwszym zabiegu w terminie T1. Podanie fungicydu w fazie 1-go kolanka (BBCH 31) jest już często zabiegiem spóźnionym.

Poza terminem ważny jest też dobór odpowiednich substancji czynnych. Dr Małgorzata Idkowiak zaproponowała program ochrony zbóż przed chorobami, który dopasować można do wymagań gospodarstwa oraz stanu upraw.

W rozwiązaniu ekonomicznym w pierwszym zabiegu (termin T1) przeciwko mączniakowi i chorobom podstawy źdźbła preparat Tern Premium 575 EC w dawce 0,8 l/ha + Profinity 180 SC w dawce 0,3-0,5 l/ha. W terminie T2: Tazer 250 SC w ilości 0,6 l/ha + Buzz Ultra DF w dawce 0,2-0,33 kg/ha. Na koniec (termin T3), jako uzupełnienie Matador 303 SE w dawce 1,5 l/ha przeciwko fuzariozie kłosów oraz pojawiającym się w tym czasie rdzom i septoriozie.

W ochronie standardowej fungicydem w pierwszym terminie T1 firma Osadkowski-Cybulski proponuje preparat Palazzo w dawce 1,4-2 l/ha przeciwko mączniakowi, chorobom podstawy źdźbła i septoriozie. W terminie T2 w dalszym ciągu przeciwko septoriozom, a także rdzom, DTR, plamistości siatkowej, rynchosporiozie poleca preparat Megysto w dawce 0,8 l/ha + Rekord 125 SC w ilości 0,5 l/ha.

W kolejnym rozwiązaniu sprawdzonym i polecanym przez firmę znajdują się preparaty Tern Premium 575 EC w dawce 0,6 l/ha + Unix 75 Wg w dawce 0,6 kg/ha na pierwszy zabieg, w terminie T1 przeciwko chorobom podstawy źdźbła. W drugim zabiegu, w terminie T2 przeciwko septoriozom i rdzom oraz rynchosporiozie, plamistości siatkowej i ramularii preparat Elatus Plus w dawce 0,6 l/ha razem z Plexeo w dawce 0,8 l/ha.