Szkodniki intensywnie nalatują na samosiewy rzepaku, widoczne są też w poplonie gorczycy. Występuje: tantniś krzyżowiaczek, gnatarz rzepakowiec, pchełki, mszyce i śmietka kapuściana. Na samosiewach i międzyplonach kapustnych widoczne są jaja i larwy oraz uszkodzenia w wyniku ich żerowania. Aby ocenić intensywność nalotów szkodników, najlepiej wystawić żółte naczynia w samosiewy rzepaku. Takie pułapki są niezbędne w celu stwierdzenia obecności śmietki kapuścianej.

Szkodniki za chwilę przelecą na uprawy wschodzących roślin rzepaku ozimego, dlatego by zmniejszyć ich liczebność, w miarę możliwości powinno wykaszać się sąsiadującą z polem uprawnym samosiewy i chwasty. Ponadto konieczna staje się ochrona samosiewów rzepaku, gdyż zastosowanie oprysku dopiero w uprawie rzepaku ozimego będzie raczej niewystarczające.

Przeciwko mszycom w wysokich temperaturach, już powyżej 15°C najlepiej stosować preparaty z grupy fosforoorganicznych, pyretroidy w obecnych warunkach nie będą skuteczne. Do jesiennej walki wykorzystać można preparat Pyrinex Supreme 262 ZW, który stosuje się w dawce 1 l/ha. Insektycyd działa do 2-3 tygodni, oparty jest na dwóch substancjach czynnych: chloropiryfos oraz beta-cyflutrynę. Przy okazji zwalczania mszyc obniża także liczebność innych szkodników.

Pozostałe, zarejestrowane preparaty do jesiennej aplikacji w ochronie rzepaku przed szkodnikami należą do pyretroidów i działają w temperaturze poniżej 20°C. Jesienią stosować można Decis 2,5 EC, który aplikuje się w dawce 0,25 l/ha przeciwko pchełkom ziemnym. Decis Mega 50 EW i Delta 50 EW aplikuje się w ilości 0,15 l/ha, preparaty zwalczają gnatarza rzepakowca, mszyce, pchełki ziemne i rzepakowe.

Do walki z pchełkami ziemnymi zarejestrowany jest Khoisan 25 EC, który stosuje się w dawce 0,25 l/ha i Patriot 100 EC, który aplikuje się w ilości 0,065 l/ha. Wszystkie te preparaty oparte są na  substancji czynnej deltametrynie.

Przeciwko pchełkom ziemnym i rzepakowym wykorzystać można Sparviero oparty na substancji czynnej - lambda-cyhalotrynę w ilości 0,075 l/ha. Preparaty zarejestrowane do walki z mszycami, pchełkami obniżają także liczebność innych szkodników.