IMGW informuje, że nad Europą Zachodnią i Północną pogodę kształtować będą niże z układami frontów atmosferycznych. Na pozostałym obszarze dominować będzie klin wyżu znad Rosji.

Polska znajdzie się pod wpływem tego wyżu, jedynie na krańcach północno-zachodnich zaznaczać się będzie obecność pofalowanego frontu atmosferycznego. Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarne morskie. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1008 hPa i będzie się wahać.

W weekend nawet 15 st. C

W sobotę w południowo-wschodniej połowie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, na pozostałym obszarze umiarkowane i duże. W województwach nadmorskich słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 8 st. C, 9 st. C na wschodzie i w dolinach karpackich, około 10 st. C, 11 st. C w centrum i nad morzem, do 15 st. C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, na północy miejscami porywy do 55 km/h, południowy i południowo-wschodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 60 km/h.

Wysokie temperatury mogą pobudzić szkodniki do aktywności

W nocy z soboty na niedzielę na południu kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy umiarkowane i duże. Na Wybrzeżu słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od -1 st. C, 0 st. C na wschodzie, około 2 st. C, 3 st. C w centrum do 5 st. C na północnym zachodzie; w rejonach podgórskich miejscami od -2 st. C do 0 st. C. Wiatr słaby, na wybrzeżu okresami umiarkowany, początkowo na północnym wschodzie kraju oraz w rejonie podgórskim Sudetów porywisty, przeważnie południowy.

W dzień na wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie umiarkowane i duże. Na krańcach zachodnich i nad morzem opady deszczu. Temperatura maksymalna od 10 st. C, 11 st. C na wschodzie do 14 st. C w centrum i 16 st. C miejscami na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.

Warto sprawdzą żółte naczynia służące do monitoringu szkodników rzepaku

 

W Warszawie w sobotę zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna 11 st C. Wiatr umiarkowany i porywisty, pod wieczór słabnący, południowo-wschodni. W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie małe, okresami wzrastające do umiarkowanego i dużego.

Temperatura minimalna 2 st. C. Wiatr początkowo umiarkowany, później słaby, południowo-wschodni i południowy.

W dzień zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Temperatura maksymalna 14 st. C. Wiatr słaby, południowy.