Na polach intensywnie rozwijają się chwasty, średnia dobowa temperatur pozwala na kwitnienie niektórych gatunków, np. kwitną przetaczniki czy gwiazdnica. Ciepła zima sprawiła, że kwitnące chwasty obserwowaliśmy już w końcu stycznia i w lutym.

Uprawy są w prawdzie wyrośnięte, ale również wyrośnięte są chwasty zwłaszcza w plantacjach, w których nie przeprowadzono jesiennego zabiegu odchwaszczania. W takich uprawach chwasty szybko osiągną starsze fazy rozwoju – trudniejsze do zwalczenia i wymagają pełnej dawki herbicydu.

Temat numeru w marcowy wydaniu Farmera poświęcamy odchwaszczaniu. Specjaliści w kilku artykułach podpowiadają, jak zwalczać chwasty na wiosnę w uprawach rzepaku ozimego i zbóż ozimych. Znajdziecie wskazówki, jak pozbyć się chwastów dwuliściennych w rzepaku oraz recepty na chwasty jednoliścienne w rzepaku ozimym.

W odrębnym temacie wskazujemy, jak należy postępować i na co zwrócić uwagę, gdy stawia się prze wszystkim na wiosenne zabiegi odchwaszczania. Plantatorów upraw zbożowych, którzy muszą wykonać poprawki herbicydem zachęcamy do zapoznania się z artykułem o wiosennej korekcie w zbożach.

Zachęcamy do lektury