Preparaty do oprysku dobiera się według stanu zachwaszczenia plantacji buraków. Najlepiej jest wykorzystywać herbicydy oparte kilka substancji czynnych, które działają na jak najszersze spektrum zwalczanych chwastów. Dotyczy to zarówno stosowanych gotowych mieszanin fabrycznych, jak i sporządzanych we własnym zakresie.

Działanie preparatów i tolerancja siewek buraków na użyty preparat zależą m.in. od warunków pogodowych w momencie stosowania oprysku i po zabiegu. Najbardziej wskazaną temperaturą powietrza, przy której powinno wykonywać się zabieg odchwaszczania jest ok. 15-16°C, a temperatura cieczy użytkowej nie może być niższa niż 12°C. Warunki pogodowe, jakie mamy obecnie (temperatura ok. 9-14°C w ciągu dnia i 0-6°C w nocy) nie wykluczają możliwości przeprowadzenia zabiegu odchwaszczania.

Podejmując decyzją o oprysku mierzy się temperaturę w miejscu zabiegu, na polu przy gruncie. Jeśli spodziewany jest przymrozek, wówczas zabieg herbicydem należy wykonać w ciągu dnia, w południe. Dla skuteczności zabiegu temperatura powietrza nie powinna być niższa niż 12°C. W takich, chłodniejszych warunkach temperaturę cieczy wykorzystywaną w oprysku trzeba dostosować do temperatury otoczenia. Oprysk przeprowadza się na suche, zdrowe, nieuszkodzone rośliny buraka.

W plantacjach buraka wskazane jest stosowanie dawek dzielonych herbicydów (także często w zaleceniach) i lepiej aplikować niższe dawki środków chwastobójczych. Niższe dawki stosuje się, jeżeli występują przymrozki i jeśli działają poprzednie herbicydy. Oznacza to, że przy kolejnej aplikacji herbicydu trzeba będzie podać niższą jego dawkę.

Przy stosowaniu niższych dawek trzeba wziąć pod uwagę także stan uwilgocenia gleby. Jeśli w momencie wykonywania zabiegu będzie sucho, panuje niska wilgotność gleby i powietrza, wówczas dawek nie zmniejsza się, stosuje się zwiększone.

Chwasty powschodowo najpierw zwalcza się w fazie liścieni, a następne opryski wykonuje w miarę kolejnych wschodów, co ok. 7 – 11 dni. Do powschodowego odchwaszczanie buraków wykorzystać można substancje czynne: desmedifam, fenmedifam, etofumesat, metamitron. Do oprysku zarejestrowanych jest szereg preparatów, które zawierają w składzie wymienione pojedyncze substancje czynne lub są ich gotowymi mieszaninami fabrycznymi dwu-, trzy-, i czteroskładnikowymi.

Zastosowanie herbicydów przy niskich temperaturach na ogół nie powoduje uszkodzeń buraków, ale brak jest działania chwastobójczego preparatów lub jest ono wolniejsze. W temperaturach poniżej 12°C nie stosuje się fenmedifamu, poniżej 10°C działanie metamitronu jest spowolnione, nie stosuje się etofumesatu.

Do walki z chwastami można stosować także preparaty oparte o propachizafop, które służą do niszczenia m.in. chwastnicy jednostronnej, miotły zbożowej czy perzu właściwego. Substancja czynna lenacyl w zależności od rejestracji środka może być zaaplikowana zaraz po siewie, do trzech dni lub po wschodach roślin buraka.

Dołącz do dyskusji na forum.farmer.pl  Rozmawiaj w temacie: buraki