Już niedługo rozpocznie się okres wysiewu rzepaku ozimego, a rolnicy, jak co roku, staną przed wyzwaniem, jak skutecznie wyeliminować zagrażające tym uprawom chwasty. Z obserwacji z tego sezonu wynika, że ich główna szkodliwość polegała na konkurowaniu o wodę. Chwasty nie tylko skonsumowały potrzebne rzepakowi składniki pokarmowe, ale przede wszystkim pogłębiły stres wilgotnościowy. Duża ilość ich zielonej masy powodowała, że rzepak wolniej dojrzewał, miał większą wilgotność podczas zbioru, który był utrudniony, ponieważ np. zdrewniałe łodygi chabra bławatka mogły nawijać się na ślimaki i motowidła maszyn. Aby uniknąć tego typu problemów, zdaniem firmy Innvigo, tym bardziej warto z wyprzedzeniem opracować strategię stosowania zabiegów herbicydowych w rzepaku ozimym na sezon 2018-19.

Co poleca firma Innvigo na nadchodzący sezon rzepaczany?

• Zestaw przedwschodowy – potrójny film herbicydowy działający na różnych poziomach profilu glebowego: Metax/Mezotop 500 SC (metazachlor), Efector/Boa 360 CS (chlomazon), Baristo 500 SC (napropamid).

• Program powschodowy – trzy substancje o działaniu doglebowym i nalistnym: Metax/Mezotop 500 SC (metazachlor), Major 300 SL (chlopyralid), Zorro 300 SL (pikloram).