Wzrasta zagrożenie brunatną plamistością liści zbóż, choroba występuje na pszenicy zarówno ozimej jak i jarej, pszenżycie i życie. W tej chwili PIORiN odnotował jej występowanie w uprawach pszenżyta ozimego. Brunatna plamistość liści pojawia się głównie w okresie strzelania w źdźbło i liścia flagowego, może obniżyć plon nawet o 50 proc. Rozwojowi choroby sprzyjają opady w okresie wegetacji, wysoka wilgotność powietrza i temperatura od 10 do 18°C.

Objawami porażenia są czarne plamki głównie na zewnętrznych liściach roślin, które występują również w miarę postępowania infekcji, na pozostałych organach. Widoczne są nekrotyczne plamy otoczone chlorotyczną obwódką, plamy zlewają się ze sobą co prowadzi do przedwczesnego zamierania liści.

Na porażonych źdźbłach pojawiają się brunatne kreski, a objawy porażenia kłosów obserwowane są w fazie dojrzałości mlecznej. Takie kłosy wcześniej bieleją i zamierają, natomiast ziarniaki mają kolor różowy lub brązowy.

Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin wykonuje się zapobiegawczo lub interwencyjnie z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby, od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kłoszenia lub do końca fazy kwitnienia. W warunkach sprzyjających rozwojowi choroby, zalecany termin zabiegu można wydłużyć do fazy dojrzałości wodnej ziarna. Termin wykonania zabiegu musi uwzględniać okres karencji środka.