- Z badań wynika, że w sześćdziesięciu krajach świata występują chwasty odporne na herbicydy. Spośród 196 gatunków przeważają chwasty dwuliścienne - jest ich 114, natomiast jednoliściennych - 82 gatunki. Chwasty odporne występują na przeszło 429 tys. pól, co mówi o ogromie problemu - informuje prof. Kazimierz Adamczewski z IOR PIB w Poznaniu.

Najwięcej odpornych biotypów jest na inhibitory syntezy acetylomlecznowej ALS (m.in. sulfonylomoczniki), a także inhibitory fotosyntezy w fotosystemie II (triazyny, moczniki) W ostatnim czasie pojawiło się też 20 biotypów chwastów odpornych na glifosat.

W Polsce jak dotąd udokumentowano biotypy odporne na 11 gatunków, są to takie gatunki jak: chwastnica jednostronna, komosa biała, miotła zbożowa, wyczyniec polny, chaber bławatek, palusznik krwawy, psianka czarna, starzec zwyczajny, szarłat szorstki, tasznik pospolity i wierzbownica gruczułowata.

Najważniejszymi gatunkami chwastów odpornymi na herbicydy na świecie są: życica sztywna, owies głuchy, miotła zbożowa, szarłat szorstki, komosa biała, włośnica zielona, chwastnica jednostronna, manneczka piaskowa, mietelnik żakula, przymiotno kanadyjskie i szarłat wyniosły.