Kupując półmaskę trzeba zwrócić uwagę na oznakowanie, powinna posiadać symbolem CE i mieć filtr ochronny: A2, P2 lub P3. Musi być odpowiednio dopasowana, brzegi półmaski powinny przylegać do twarzy, jeśli ma mieć działanie ochronne. Warto zaopatrzyć się w filtry wymienne, do masek wielokrotnego użytku i kupić więcej masek jednorazowych. Na oczy i twarz stosuje się ekran ochronny lub gogle. Z racji, że praca polegać będzie na kontakcie z substancjami chemicznymi właśnie w taki kombinezon ochrony przeciwchemicznej należy się zaopatrzyć, czyli typ 4 kat. III. Nie można zapomnieć o nakryciu głowy - najlepiej wybrać kombinezon, który posiada kaptur. Rękawice powinny być nitrylowe, a obuwie gumowe, z winylu lub neoprenu.

Generalnie nowoczesne środki ochrony roślin są w pełni bezpieczne, pod warunkiem, że są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem i z etykietą-instrukcją stosowania. Zakres niezbędnej ochrony uzależniony jest od wielu czynników, takich jak klasa toksyczności produktu, jego przeznaczenie, sposobu użycia, warunków atmosferycznych. Szczególny nacisk trzeba położyć na sposób użycia, gdyż podczas pracy zdarzają się przypadki, że część rolników zapomina, iż ma do czynienia z bardzo silnie toksycznymi i trującymi dla ludzi i zwierząt preparatami, a kontakt z takimi środkami grozi nie tylko zatruciem, ale śmiercią. W przypadku preparatów klasy toksyczności 1 już pół łyżeczki jest dawką śmiertelną dla człowieka, dla 2 klasy toksyczności 1 łyżka stołowa stanowi dawkę śmiertelną, a dla 3 klasy toksyczności pół szklanki, dla 4 klasy toksyczności butelka objętości 1 litra.

Biorąc pod uwagę silnie toksyczne działanie środków ochrony roślin warto przy okazji zaopatrywania się w preparaty z różnych programów ochronnych uzupełnić braki w odzieży ochronnej. Zwłaszcza, że kiedy nadejdzie czas oprysków trudniej będzie wygospodarować wolną chwilę na tego typu zakupy.