Wzrost temperatury poprawia wigor i stan plantacji zbóż ozimych. Dzięki temu, że temperatura gleby wzrasta i postępuje rozwój systemu korzeniowego, rośliny pszenicy ozimej tracą "fioletowy" odcień, który należało wiązać z okresowym niedoborem fosforu. 

Stan fitosanitarny pszenicy ozimej jedynie na odmianach bardzo podanych i wysiewanych w terminach wrześniowych może niepokoić. Tam rozwój chorób postępował dynamicznie i w przypadku braku zaprawy działającej także na choroby liści oraz braku jesiennej ochrony fungicydowej takie plantacje są dość silnie porażone. Dotyczy to głównie regionów cieplejszych.

Silnie porażona pszenica odmiany Arkadia, która jest podatna na występowanie chorób grzybowych Fot. A. Kobus
Silnie porażona pszenica odmiany Arkadia, która jest podatna na występowanie chorób grzybowych Fot. A. Kobus

Jak donosi IOR-PIB w Poznaniu w swoich komunikatach fitosanitarnych, lustrowane przez Instytut plantacje pszenicy są porażone przez mącznika prawdziwego w ilości około 10%. Podobnie wygląda to w przypadku septoriozy paskowanej liści. Jak informuje Instytut w zależności od miejscowości notuje się objawy w ilości do 10% porażonych liści.
Na plantacjach z późnego siewu nie notuje się wyraźnych objawów chorób.

W pszenżycie problemem jest pleśń śniegowa

Podobnie jest na plantacjach pszenżyta. Bywa, że już jesienią mączniak dawał się we znaki. Innym problemem dostrzegalnym bardzo wyraźnie w przypadku tego gatunku jest wystąpienie pleśni śniegowej. W niektórych regionach ta choroba dała się we znaki. W wielu przypadkach nie zniszczyła całkowicie roślin, ale ewidentnie je osłabiła. W efekcie takie plantacje mogą być wyraźnie gorsze w rozwoju, a w przyszłości przerzedzone (jeśli roślina odrzuci porażone pędy kłosonośne).

 

Objawy pleśni śniegowej w pszenżycie Fot. A. Kobus
Objawy pleśni śniegowej w pszenżycie Fot. A. Kobus

Wiele plantacji pszenicy i pszenżyta jest silnie zachwaszczonych. Po ustaniu przymrozków, gdy temp. będą wyższe niż 5-6°C, a przymrozki nie będą prognozowane, należy przystąpić do odchwaszczania ozimin.