Na pytanie odpowiedział Julian Kulczyński, współwłaściciel firmy Obrol.

Według badań Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, przeprowadzonych na trzech odmianach rzepaku ozimego: Bazyl, Bojan i Bakara, zastosowanie stymulatora wzrostu Nano-Gro pozwala osiągnąć wzrost plonu nawet o 23 proc. względem kontroli. Zaprawa poprawiła zimowanie roślin, zwiększyła zieloną i suchą masę roślin (do 30 proc.) oraz świeżą i suchą masę korzeni (do 25 proc.). Zwiększeniu uległa również liczba rozgałęzień, liści oraz łuszczyn – nawet do 12 proc. na roślinie. Polepszyła się także jakość nasion: MTZ wzrosła nawet o 6 proc., gęstość nasion w stanie zsypnym – do 9 proc. Nasiona charakteryzuje wysoka wartość siewna, większa zawartość tłuszczu oraz większa odporność na choroby – wyliczył J. Kulczyński.

Mając na uwadze fakt, że wyniki osiągnięte w doświadczeniach nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w produkcyjnych uprawach polowych, szacuję, że producent może liczyć na 10 proc. zwyżkę plonu. Uzyskanie takiego wyniku byłoby zadowalające - dodał.

Współwłaściciel firmy zaznaczył również, że w bieżącym roku firma traktuje wprowadzenie innowacyjnej metody zaprawiania jako wdrożenie, nie zwiększając z tego tytułu ceny nasion rzepaku.