Oprzędziki to niewielkie, wydłużone chrząszcze, dorastające do-4-9 mm długości o grubym i krótkim ryjku. Są barwy szarej lub czarnej.

Oprzędziki niszczą zarówno części nadziemnie, jak i podziemne roślin. Widoczne na liściach księżycowate wygryzienia od brzegów blaszek liściowych świadczą o obecności chrząszcza. Stwierdzenie liści uszkodzonych w 10 proc. jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu chemicznego.

Niebezpieczne są uszkodzenia powodowane przez larwy oprzędzików, które niszą brodawki korzeniowe. Wówczas na skutek zakłóconego procesu asymilacji azotu, obserwuje się zahamowanie wzrostu roślin, słabsze kwitnienie i mniej zawiązanych strąków.

Lustracja upraw polega na obserwacji części nadziemnych i podziemnych roślin. Te należy wykopać i dokładnie przyjrzeć się systemowi korzeniowemu, szczególnie brodawkom korzeniowym. Nie tylko obecność larwy świadczy o obecności oprzędzików. Informuje o tym także brak brodawek, przy czym oprócz oprzędzików niszczyć mogą je nicienie.

Do walki ze szkodnikiem w uprawie łubinu i bobiku zarejestrowana jest 1 substancja czynna - acetamipryd z grupy neonikotynoidów, na której bazuje 5 preparatów insektycydowych: Ceta 20 SP, Kobe 20 SP, Lanmos 20 SP, Mospilan 20 SP, Sekil 20 SP.