Najlepsza wilgotność powietrza do wykonywania zabiegu oprysku jest w granicach 60-80 proc., dopuszczalne jest stosowanie zabiegu dolistnego przy wilgotności powietrza powyżej 40 proc.

Temperatura powietrza, przy której powinno wykonywać się zabieg to ok 15-16°C, dopuszczalną granicą jest 25°C. Temperatura cieczy użytkowej nie może być niższa niż 12°C, jeśli natomiast oprysk wykonuje się w zakresie niższych temperatur niż wyżej wskazane wówczas temperaturę cieczy trzeba dostosować do temperatury otoczenia.

W warunkach niedoboru wody w glebie dokarmiania dolistnego nie stosuje się na zwiędłe rośliny, natomiast wskazane jest przeprowadzenie zabiegu dokarmiania na początku suszy, przy pełnym turgorze roślin.

Ilość cieczy powinna być dostosowana do techniki oprysku i zużyta zaraz po przygotowaniu. Roztwór przygotowuje się w takim stężeniu by uniknąć uszkodzenia roślin. Wykonując oprysk bezpośrednio po deszczu należy zmniejszyć stężenie cieczy, by zapobiec poparzeniu roślin gdyż deszcz częściowo zmywa woskowinę naturalnie okrywającą liście i są one przez to bardziej wrażliwe