- Wydłużona jesienna oraz pełzająca wegetacja w okresie wczesnowiosennym wymusza przyjęcie strategii ochrony roślin przed patogenami oraz regulacji wzrostu i pokroju roślin w dostosowaniu do niekorzystnych warunków pogodowych – mówi dr hab. Marta Damszel z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Dr hab. Marta Damszel będzie ekspertem sesji „ZBOŻA” podczas konferencji Przez Innowacyjność do Sukcesu Online. Z praktycznego punktu widzenia przedstawi jak chronić pszenicę przygotowując się na różne scenariusze pogodowe.
- Kondycja zbóż, od siewu po zbiór, podlega nieustannej presji czynników środowiska, do których należą zarówno te nieinfekcyjne np: dostępność składników pokarmowych, wody, nasłonecznienie, jak i infekcyjne, wśród których dominują patogeniczne grzyby. Przebieg pogody towarzyszący wegetacji zbóż udowadnia, że wydajność agroekosytemów limitowana jest temperaturą oraz wilgotnością, a scenariusz zmian klimatycznych stał się rzeczywistością – mówi dla farmer.pl dr hab. Damszel.
I podkreśla, że zabieg tzw. T1 dedykowany głównie ochronie kształtującej się podstawy źdźbła i ograniczaniu nasilania objawów chorób podsuszkowych musi być uzupełniany o substancje aktywne skuteczne względem patogenów liści, ponieważ już jesienią dochodzi do licznych infekcji, które mają wpływ na kształtowanie struktury ilościowej i jakościowej plonu.
Dr hab. Marta Damszel 25 lutego zaprezentuje podczas naszej konferencji wykład:
- Problematyka ochrony zbóż wczesnych faz rozwojowych. Problemy z regulacją, ochroną fungicydową. Które zabiegi można łączyć ze sobą? Rozwiązania na trudne warunki pogodowe (godzina 9.50-10.10).
A także weźmie udział w rozmowie:
- Strategia ochrony i regulacji zbóż w fazie BBCH 31 w obliczu niesprzyjającej pogody (godzina 10.55-11.10).
Zobaczcie agendę wydarzenia i inne sesje! Zapraszamy do rejestracji.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)