Pierwsze Dni Pola firmy Innvigo to była przede wszystkim dobra okazja, by zaobserwować skuteczność działania firmowych rozwiązań w wiosennej agrotechnice ozimin. W pszenicy ozimej (odmiana Hondia) można było podziwiać efekty pełnej ochrony stosowanej w trzech kombinacjach.
Odchwaszczanie wiosenne opierało się na zabiegach wykonanych przy użyciu: Fenoxinn 110 EC, Tytan 75 SG, Herbistar 200 EC. Ochrona grzybowa to również 3 kombinacje składające się z dwóch lub trzech zabiegów ochronnych. Na T1 użyto Dafne 250 EC, Bukat 500 SC lub Corbel 750 EC; T2 to Weto 250 EC wzmocnione dodatkowo azoksytrobiną, T3 –(zakładał to 1 wariant)– Dafne 250SC oraz Bukat 500 SC. Na każdej kombinacji wykonano także dwukrotne traktowanie plantacji regulatorami wzrostu. Testowano tu między innymi dwa firmowe regulatory: Korekt 510 SL (na T2) oraz Invister 300 SL (użyty w T1) stosując w każdej opcji inną dawkę aplikacji.
Pomimo spóźnionych zabiegów zarówno odchwaszczających jak i regulujących (zimna wiosna z przymrozkami wstrzymywały decyzje o terminowym wykonaniu tych zabiegów), plantacje były zdrowe, sztywne i nieco skrócone (jedynie w dolnych partiach gdzieniegdzie pojawiła się septorioza).
Niestety w połowie maja w okolicach Żnina przeszła nawałnica z gadem. Gradziny pokaleczyły rośliny (poszarpane liście, uszkodzenia skórki), które stały się wrotami dla infekcji grzybowych. W celu ochrony liścia flagowego zabieg T2 musiał tu być przyspieszony.
W Sobiejuchach firma Innvigo zaproponowała także trzy wiosenne programy ochrony rzepaku w odmianie Safer. Ochrona fungicydowa opierała się na dwóch zabiegach, zademonstrowanych na poletkach w trzech kombinacjach. Użyto do tego celu takich preparatów jak: Bukat 500 SC (tebukonazol wpłynął także na pokrój roślin) oraz Dafne 250 EC. W zależności od wariantu dodano do drugiego zabiegu azoksystrobinę.
Licznie występujące tu w tym sezonie szkodniki rzepaku zwalczane były przy pomocy: Insodex 480 EC (chowacze łodygowe), Delux 050 CS (wczesne naloty słodyszka) oraz Los Ovados 200 SE (chowacz podobnik, pryszczarek kapustnik). Rzepak prezentował się przyzwoicie, zwracały jednak na siebie uwagę liczne uszkodzenia gradowe (cętki, ranki i złomy pędów) oraz niewielkie przepusty w łuszczynach – skutek działania wiosennych przymrozków.
Komentarze