Serenade ASO ma działanie kontaktowe. Zawiera szczep QST 713 bakterii Bacillus subtilis i przeznaczony jest do stosowania w uprawie truskawki, marchwi, sałaty, pomidora, papryki oraz oberżyny (bakłażana) przeciwko chorobom grzybowym. Produkt jest oferowany w płynnej formulacji, nie ma specjalnych wymogów dotyczących warunków transportu i przechowywania.

Bacillus subtilis QST 713 jest bakterią występującą naturalnie w przyrodzie, wykazującą działanie grzybobójcze oraz fungistatyczne poprzez zakłócenie rozwoju grzybni w wyniku kontaktu z patogenem na powierzchni roślin i wytwarzanie substancji, które zakłócają funkcjonowanie błon komórkowych grzybów. Bacillus subtilis QST 713 konkuruje także z patogenami o przestrzeń życiową i składniki odżywcze oraz indukuje systemiczną odporność rośliny.

Jak i gdzie go aplikować? Dawka środka to 8 l/ha.
- W uprawie truskawki (pod osłonami) stosuje się go przeciw szarej pleśni zapobiegawczo od początku fazy kwitnienia do drugiego zbioru (większość owoców wybarwionych).
- W uprawie marchwi przeciw alternariozie naci marchwi od fazy, kiedy korzeń zaczyna się poszerzać do fazy, gdy osiąga typową wielkość i kształt.
- W uprawie sałaty na szarą pleśń od fazy 3 liścia do fazy, kiedy osiągnięto typową masę liści.
- W uprawie pomidora, oberżyny, papryki przeciwko szarej pleśni i alternariozie zapobiegawczo lub natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów choroby od początku fazy rozwoju pędów bocznych do pełnej dojrzałości.
- W uprawie pomidora, oberżyny i papryki na szarą pleśń w terminie od początku fazy rozwoju pędów bocznych do pełnej dojrzałości.

Serenade ASO jest fungicydem sprzedawanym w wielu krajach Europy Zachodniej. W Polsce produkt będzie dostępny u partnerów handlowych Bayer CropScience w sezonie 2016.