Wysokie temperatury, jakie notowaliśmy w czerwcu przyczyniły się do wzrostu liczebności szkodników. W tej chwili obok wygłodniałych skrzypionek żerujących w kukurydzy, widoczne są także pluskwiaki.

Żółwinek zbożowy jest lekko spłaszczony, z trójkątną głową, barwy szarej z czarnymi plamkami, które tworzą smugi. W tej chwili postacie dorosłe prowadzą żer uzupełniający przed przelotem do kryjówek zimowych.

Lednica zbożowa ma spłaszczone, żółtawe ciało z czarnymi prążkami na tułowiu oraz nieco wyciągniętą głowę. Oba pluskwiaki osiągają do 10 mm wielkości.

Zmieniki są nieco mniejsze, długości 4-8 mm, maja zmienne ubarwienie i także wydłużone ciało. Występujące obecnie osobniki dorosłe dadzą początek drugiemu pokoleniu, którego imagines pojawią się we wrześniu. Wówczas po krótkim żerowaniu poszukają miejsc na przezimowanie

- Liczebność pluskwiaków oraz chrząszczy skrzypionki obniży zabieg chemicznego opryskiwania przeciwko omacnicy prosowiance, dla którego już niebawem przypadnie termin wykonania. Pluskwiaki oraz skrzypionka są w większości wrażliwe na substancje wykorzystywane w zabiegu – powiedział w rozmowie z redakcją prof. dr hab. Marek Mrówczyński z Instytutu Ochrony Roślin Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu

 

Sprawdź ceny kontraktów terminowych