Choroba występuje powszechnie i powoduje znaczne szkody w plantacji fasoli zwykłej i szparagowej. Poraża zarówno siewki jak i dojrzałe rośliny. Na liścieniach siewek występują czerwonawe, wgłębione, plamy (zakażenie pierwotne). Podobne objawy występują na liściach oraz strąkach (zakażenie wtórne). W miejscach przebarwień grzybnia przerasta strąki i poraża nasiona.

Decyzję o zwalczaniu antraknozy należy podjąć po ocenie zagrożenia, na które wpływają sprzyjające warunki pogodowe (wilgoć i temperatura ok. 20oC), występowanie choroby w poprzednim roku oraz wrażliwość odmian na tę chorobę.

W celu zabezpieczenia fasoli przed antraknozą należy profilaktycznie i bezpośrednio po wschodach wykonać oprysk preparatem grzybobójczym. Przy dużym zagrożeniu zabieg należy powtórzyć po 10 -14 dniach. Kolejne opryski wykonujemy w odstępach 7-14 dniowym w fazie tworzenia się strąków. Polecane preparaty: Amistar 250 S.C. (dawka 0,8l/ha), Champion 50 WP (dawka 1,5-2 kg/ha), Miedzian 50 WG (dawka 3kg/ha), Mirador 250 SC (dawka 0,8l/ha). Wybrane środki należy stosować przemiennie. Okres karencji od oprysku wynosi 7 dni.