- Już od tego roku rolnicy mogą starać się o realizację ekoschematu: Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin.
- Szacowana stawka płatności podstawowej wynosi ok. 292,13 EUR/ha. Stawka będzie modyfikowana jeszcze.
Płatność zostanie przyznana do powierzchni upraw, z których pochodzą produkty roślinne uprawiane zgodne z metodykami integrowanej produkcji roślin oraz do powierzchni trwałych użytków zielonych odpowiadającej powierzchni tych upraw. Dlatego zanim rolnik zdecyduje się na realizację tego wariantu powinien się zapoznać z metodykami opracowanymi dla każdego gatunku uprawnego, który chce wdrożyć w ten system.

Czytaj więcej
Integrowana produkcja rzepaku od A do Z
Metodyki muszą być zatwierdzone przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Dla wielu upraw metodyki są już opracowane, a w nich można wyczytać szczegóły i zalecenia jakie należy spełnić realizując ten system uprawy. Trzeba przestrzegać opracowanych tam wymogów i obowiązków. Metodyki dostępne są na między innymi na stronie internetowej PIORiN. Następnie wszelkie podejmowane w gospodarstwie działania odnotowywać w Notatniku Integrowanej Produkcji Roślin. Z kolei wzór takiego dokumentu znajdziemy na przykład na stronach MRiRW. Oczywiście te dokumenty rolnik musi przechowywać przez okres 3 lat.
Zanim rolnik zdecyduje się także na realizację tego ekoschemtu warto także prześledzić poniższą tabelkę mówiącą o tym, jakich ekoschematów nie można ze sobą łączyć, głównie dlatego że wymogi się zazębiają i pojawiłoby się wówczas podwójne finansowanie.
Najpierw jednak szkolenie
Każdy producent rolny zainteresowany otrzymaniem certyfikatu IP jest zobowiązany ukończyć szkolenie w zakresie integrowanej produkcji roślin na poziomie podstawowym lub uzupełniającym (odrębnie w odniesieniu do roślin sadowniczych, warzywniczych i rolniczych) oraz posiadać aktualne zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia. Taki dokument jest ważny przez 5 lat. Po upływie tego czasu trzeba przejść szkolenie uzupełniające.
Kolejny krok - jednostka certyfikująca
Producent rolny, który jest zainteresowany prowadzeniem upraw w systemie Integrowanej Produkcji Roślin musi corocznie zgłosić ten fakt podmiotowi certyfikującemu. Musi to wykonać nie później niż 30 dni przed siewem albo sadzeniem roślin a w przypadku roślin wieloletnich do dnia 1 marca każdego roku. Szczegóły dotyczące składania zgłoszeń oraz udziału w systemie IP można uzyskać w jednostkach certyfikujących.
PIORIN na swojej stronie podaje aktualny wykaz podmiotów wykonujących działalności w zakresie certyfikacji integrowanej produkcji. Są to:
- „PNG” Sp. z o.o., Cisów 77 A, 26-021 Daleszyce,
- QA Solutions Sp. z o.o, ul. Józefa Marcika 25E/3, 30-443 Kraków,
- COBICO Sp. z o.o., Przebieczany 529, 32-020 Wieliczka,
- Centrum Jakości AgroEko Sp. z o.o., ul. Młynarska 42, 03-171 Warszawa,
- SGS Polska Sp. z o.o., ul. Jana Kazimierza 3, 01-248 Warszawa,
- TÜV Rheinland Polska Sp. z o.o., ul. Wolności 347, 41-800 Zabrze,
- BIOCERT MAŁOPOLSKA Sp. z o.o., ul. Lubicz 25A, 31-503 Kraków,
- EKOGWARANCJA PTRE Sp. z o. o. ul. Modzelewskiego 27, 02-679 Warszawa,
Źródło: PIORIN, MRiRW
Komentarze