W ciągu następnych dziesięciu lat, koncern farmaceutyczny i agrochemiczny Bayer zamierza zainwestować około pięciu miliardów euro w poszukiwanie alternatyw dla kontrowersyjnego glifosatu. „Glifosat nadal będzie odgrywał ważną rolę w rolnictwie i palecie produktów oferowanych przez Bayera", poinformowano w piątek 14.06.2019 r. Bayer chce jednak położyć duży nacisk na poszukiwanie innych metod zwalczania chwastów.
Bayer kupił Monsanto w 2018 roku za około 63 miliardów euro. Obecnie w Stanach Zjednoczonych tysiące osób cierpiących na raka pozywa firmę za Roundup – mówi się nawet o przeszło 13 tys. procesów. Bayer poważnie odczuł więc skutki tych sporów prawnych, mimo że nadal brak jest oficjalnych  danych o szkodliwości tego herbicydu dla zdrowia. Koncern będzie dążył więc do ustanowienia wyższych standardów „w zakresie przejrzystości, zrównoważonego rozwoju i obchodzenia się ze wszystkimi zainteresowanymi stronami”. Jak czytamy dalej w oświadczeniu firmy: „Środki te są efektem wniosków, do jakich doszliśmy rok po przejęciu Monsanto”. Firma planuje wprowadzenie projektu pilotażowego i zaprasza do udziału w nim badaczy, organizacje pozarządowe i dziennikarzy. Aktywne uczestnictwo ma pomóc w przygotowywania się do ponownego dopuszczenia glifosatu w UE. Jednocześnie do 2030 r. koncern zamierz zmniejszyć o 30 procent oddziaływanie swoich produktów na środowisko. W tym celu planuje rozwijać nowe technologie, które pomogłyby zredukować ilość używanych śor i umożliwić ich bardziej precyzyjne stosowanie.


Także Deutsche Bahn ogłosił, że poszukuje sposobów na rezygnację z utrzymania sieci połączeń kolejowych opartych na glifosacie. „Wspólnie z Federalnym Ministerstwem Środowiska chcemy stworzyć projekt badawczy, w celu znalezienia skutecznych sposobów eksploatacji sieci kolejowej o długości 33 000 km bez glifosatu, w sposób bardziej przyjazny dla środowiska i bezpieczny” – powiedział dyrektor kolei Ronald Pofalla dla „Wirtschaftswoche”. Według gazety, Deutsche Bahn jest największym odbiorcą glifosatu w Niemczech – zużywa około 65 ton rocznie. Firma podała trzy możliwe rozwiązania, które mogą być alternatywą dla glifosatu – niszczenie chwastów za pomocą gorącej widy, impulsów elektrycznych lub światła UV.