Potencjał plonowania rzepaku zależy od wielu czynników. Kluczowy jest dobór odmiany, prawidłowa agrotechnika i ochrona plantacji. Już na starcie rzepak rywalizuje z chwastami o składniki pokarmowe oraz wodę, dlatego tak ważne jest ich wczesne zwalczanie. Praktyka rolnicza jednoznacznie pokazała, że jesień jest najlepszym terminem.

Intensywna uprawa rzepaku ozimego wymusza na rolnikach zmiany w całym procesie zarządzania produkcja polową. Uproszczenia w płodozmianie (brak roślin motylkowych, strączkowych) oraz uproszczenia w technologii uprawy (brak typowych podorywek, systemy bezorkowe) powodują kompensację chwastów, często nawet takich, które wcześniej się nie pojawiały. Dlatego tak ważne jest doskonalenie herbicydów.

Firma BASF w sezonie 2013 wprowadza następcę Butisanu Star - nowy Butisan Star Max 500 SE.

Bezpieczny - dla roślin rzepaku ( w każdym terminie stosowanie) nie powoduje fitotoksyczności, przebarwień, zahamowania wzrostu. Nie stwarza też zagrożenia dla roślin uprawianych następczo, co jest niezwykle ważne w przypadku konieczności zaorania plantacji po niesprzyjających warunkach jesienno-zimowych.

  • Wiosną po wykonaniu orki (głębokość 15-20 cm) można uprawiać pszenicę jarą, jęczmień jary, groch, bobik oraz rzepak jary.
  • Jesienią (po wykonaniu orki o głębokości 15-20 cm) w końcówce września można wysiać zboża ozime.
Elastyczny - jako jedyny preparat na rynku Butisan Star Max można stosować aż w trzech terminach. Bezpośrednio po siewie, wcześnie powschodowo (4-7 dni po siewie) oraz powschodowo, gdy chwasty znajdują się w fazie maksymalnie dwóch liści.

Niższą z zalecanych dawek środka Butisan Star Max stosować na glebach lżejszych, a wyższą na glebach o cięższych o dużej zawartości próchnicy, silnie zachwaszczonych. Odpowiednie uwilgotnienie i struktura gleby ( brak grud) zwiększa skuteczność zabiegu.

Skuteczny - dzięki kombinacji aż trzech substancji aktywnych wyjątkowo skutecznie zwalcza chwasty rumianowate, przytulię, bodziszki oraz chwasty krzyżowe.