- W miesiącach: styczeń, luty, marzec sprzedajemy ok. 4 mln litrów Chwastoxów na rynek krajowy - mówi Stanisław Zebzda, Dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży Środków Ochrony Roślin Zakładów Chemicznych „Organika -Sarzyna".

Firma obserwuje powrót rolników do herbicydów z grupy fenoksykwasów, do której należą produkowane przez nią takie substancje czynne jak: MCPA, MCPA - 2EH, Mekoprop czy Mekoprop-P. Wytwarzane z nich środki ochrony roślin należą do rodziny Chwastoksów i pod taką marką handlową środki te są sprzedawane od ponad 40 lat zarówno w Polsce jak i za granicą.

- Pomimo wieloletniego stosowania nie zaobserwowano zjawiska odporności chwastów na wymienione substancje czynne z grupy fenoksykwasów - zapewnia Stanisław Zebzda.

- W ostatnich miesiącach unowocześniliśmy opakowania naszych produktów dodając do nich wysokiej klasy zabezpieczenia. Dzięki temu nasze produkty są lepiej chronione przed podróbkami - mówi Stanisław Zebzda.

MCPA, Mekoprop czy Mekoprop-P są produkowane wg innowacyjnej technologii na nowej instalacji, która obecnie wykorzystuje wszystkie swoje moce. Inwestycja pochłonęła ponad 146 mln zł, z czego 34 mln zł dała Unia Europejska a budżet państwa - 6 mln zł. Instalacja zaczęła pracę kilka miesięcy temu.

- Procesy produkcyjne gwarantują najwyższą powtarzalną jakość substancji czynnych - podkreśla Stanisław Zebzda,

Nowy produkt Mekoprop-P stał się bazą dla nowej generacji środków ochrony roślin - preparatów pozbawionych zbędnego, nieaktywnego balastu. Takim środkiem jest zarejestrowany już w Polsce Chwastox MP 600 SL.
- Z uwagi na długotrwający proces rejestracyjny za dopiero trzy lata trafi na rynek kolejny herbicyd na bazie Mekopropu-P. Stosowanie tych środków obniży ilość koniecznej substancji czynnej do ochrony upraw w przeliczeniu na 1 ha - wyjaśnia Stanisław Zebzda.

Obecnie Mekoprop-P wykorzystywany jest w foliach izolacyjnych do tzw. zielonych dachów. Działanie Mekopropu-P powoduje, że taka folia nie przepuszcza korzeni roślin.

Ponad 50 proc. produkcji MCPA i preparatów na bazie MCPA sprzedawanych jest za granicą.
-  Z roku na rok rozszerzamy rynki zagraniczne. W roku bieżącym uzyskaliśmy kolejne trzy rejestracje w takich krajach jak: Niemcy, Finlandia i Słowacja - wyjaśnia dyrektor Zebzda. 

Oprócz państw Unii Europejskiej Organika - Sarzyna jest obecna ze swoimi produktami również na rynkach wschodnich: w Rosji, Gruzji, Azerbejdżanie czy Kirgizji.