W takich warunkach stosowanie herbicydu przedwschodowo mija się wręcz z celem, a efekt chwastobójczy jest wtedy znikomy. Nie wykonanie zabiegu przedwschodowego można jednak nadrobić nalistnie. Oprysk taki można wykonać praktycznie od pierwszego, aż do dziewiątego liścia, ale najlepiej to zrobić do czwartego liścia. W tym czasie kukurydza wykazuje najmniejszą wrażliwość na środki chwastobójcze, a same chwasty z uwagi na zbliżoną fazę rozwojową są skuteczniej zwalczane.

Kukurydza jest rośliną, zwłaszcza w początkowym okresie rozwoju, wrażliwa na wystąpienie chwastów. Dlaczego? Ponieważ na początku wegetacji ma bardzo wolne tempo wzrostu, a jej pionowy rozwój (bez rozgałęzień) stanowi niewielką konkurencję dla chwastów. Dodatkowo wysiewana jest ona najpóźniej spośród roślin rolniczych, w szerokiej rozstawie rzędów (zwykle 70-75 cm) i w siewie rzadkim (7-10 roślin na m2), co również nie pozostaje bez znaczenia dla wzrostu chwastów. Dlatego stosowanie odchwaszczania w tej uprawie jest wręcz wymagane, bo inaczej roślina uprawna, może być zagłuszona przez chwasty.

Chwastów dwuliściennych nie należy zwalczać później niż w fazie sześciu liści właściwych. Perz niszczy się w fazie 4-7 liści, gdy rośliny mają 20-25 cm, a chwasty prosowate najlepiej na początku krzewienia.
Najwcześniej aplikować można herbicydy zawierające jako substancję czynną rimsulfuron np. Agria Rimsulfuron 25 WG czy Titus 25 WG.

Popularną substancją czynną jest nikosulfuron z grupy sulfonomiczników, na której opartych jest aż 32 produktów. Stosowany jest „solo” np. w Accent 75 WG czy Innovate 240 SC, albo w połączeniu z innymi substancjami jak np. mezotrion lub rimsulfuron lub mezosulfuron + rimsulfuron.

Nikosulfuron jest komponentem mieszanin zbiornikowych takich jak np. Shado 300 SC + Calisto 100 SC i fabrycznych (np. Elumis 105 OD).

Do walki z chwastami dwuliściennymi przeznaczone są np. środki zawierające dikambę (np. Oceal 700 SG) lub jako składnik preparatu (np. Hector Max 66,5 WG).

Bromoksynil to kolejna substancja czynna na której bazują herbicydy do odchwaszczania powschodowego kukurydzy. Środki te niszczą tylko chwasty dwuliścienne np. Emblem 20 WP. Bromoksynil w połączniu jednak z rimsulfuronem zwalcza też inne chwasty jak perz czy te z rodziny prosowatych np. Emblem Pro 385 SC.

Pełna lista preparatów do walki z chwastami w uprawie kukurydzy znajduje się w 4 numerze miesięcznika Farmer.