Zapraszamy na sesję Kukurydza, która odbędzie się 26 lutego 2021 r. oraz do odsłuchania wykładu, przygotowanego przez prof. Pawła Beresia z IOR-PIB. Prelegent będzie udowadniać, że kukurydza nie tylko potrzebuje ochrony herbicydowej.

O czym będzie zatem wykład?

- W trakcie swojego wykładu wskażę na najważniejsze zagrożenia ze strony chorób i szkodników kukurydzy, zwłaszcza w kontekście zmian klimatu. Znane są przypadki dyskwalifikacji plonu przez mykotoksyny, ale i były sytuacje, gdy kombajny nie miały co zbierać, gdy w dużym nasileniu pojawiały się niektóre szkodniki (omacnica prosowianka) czy też choroby (głownia pyląca kukurydzy). Ochrona tej rośliny, przed chorobami i szkodnikami jest coraz trudniejsza, także pod kątem technicznym, ale i zmian w doborze substancji czynnych.

-Wdrożenie zasad Zielonego Ładu zmieni podejście do ochrony roślin, w tym ją mocno skomplikuje. Profilaktyka stanie się kluczem do sukcesu, a o niej się obecnie zapomina. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, zwłaszcza, gdy ubywa "lekarstw" dla roślin.

Kukurydza to obecnie poligon doświadczalny walki biologicznej, ale i przykład, że to się udaje, choć wymaga większych starań np. profesjonalnego monitoringu i sygnalizacji terminu zwalczania. Ponieważ rośnie zainteresowanie uprawą kukurydzy i areał jej uprawy się powiększa, stąd trzeba robić wszystko, aby zagrożenia minimalizować. Zmiany klimatu będą nam rzucały kłody pod nogi, tak samo jak różne przepisy legislacyjne, ale przed kukurydzą jest wielka przyszłość.


Zapraszamy na sesję Kukurydza, która odbędzie się 26 lutego 2021 r. Przypominamy, że udział w konferencji „Farmera” jest bezpłatny.

Zobacz pełną agendę Wydarzenia. Zachęcamy do rejestracji.