Prof. Marek Mrówczyński z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu, będzie jednym z prelegentów podczas konferencji Przez Innowacyjność do Sukcesu Online. Podczas swego wykładu poświęconego ochronie rzepaku będzie mówił o problemach w ochronie tej rośliny przed szkodnikami, chorobami oraz  chwastami. Niestety, jak podkreśla, jest z tym coraz większy kłopot, gdyż UE wycofuje z użycia coraz więcej substancji czynnych insektycydów, herbicydów i fungicydów.

Profesor podkreśla, że kilka lat temu ta sama sytuacja (związana z wycofywaniem substancji czynnych) miała miejsce w przypadku zapraw. Obecnie zaprawy są już dostępne, ale będzie brakować preparatów na szkodniki i choroby. Warto podkreślić, że wypadają z rynku głównie preparaty generyczne, które są tanie. Oczywiście na chwilę obecną są rozwiązania oparte na droższych środkach chemicznych. 

Trzeba pamiętać, podkreśla prelegent, że mniej preparatów, to także problem z odpornością. Jednym z rozwiązań w tym przypadku są odmiany odporne. W chwili obecnej mamy już odmiany odporne na kiłę rzepaku i przenoszony przez mszyce wirus żółtaczki rzepy. Na rynek wchodzą także preparaty biologiczne ale są one droższe w tej chwili od 3 do 5 razy w porównaniu do środków chemicznych.

Zapraszamy na sesję poświęconą uprawie rzepaku, która odbędzie się 24 lutego 2021 r. Przypominamy, że udział w konferencji „Farmera” jest bezpłatny.

Zobacz pełną agendę Wydarzenia. Zachęcamy do rejestracji.