W grupę doglebowych herbicydów, które stosuje się przedwschodowo wpisuje się substancja czynna linuron - reprezentowany przez pięć produktów handlowych. Preparaty są przeznaczone na pola, na których można się spodziewać takich gatunków chwastów dwuliściennych, jak: gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, komosa biała, niezapominajka polna, pokrzywa żegawka, sporek polny, starzec zwyczajny, tasznik pospolity, tobołki polne, wyka ptasia oraz żółtlica drobnokwiatowa. Można polecić wykorzystanie remanentów tej substancji czynnej, ponieważ z uwagi na dyrektywy Unii Europejskiej, „opuści” nas ona w najbliższym czasie.

Środkiem również zalecanym tylko doglebowo jest Boreal 58 WG, który w składzie zawiera izoksaflutol i flufenacet, czyli substancje czynne także wykorzystywane do zabiegów nalistnych (w tym przypadku nie). Zwalcza także tylko chwasty dwuliścienne (dymnica pospolita, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa jasnota różowa, komosa biała, maruna bezwonna, rumian polny, szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne i samosiewy rzepaku). Obecność w preparacie flufenacetu sprawia, że powinien być równie skuteczny w zwalczaniu chwastnicy jednostronnej. Jest ona uważana za średnio wrażliwą.

Preparaty Wing P 4672,5 EC i Spektrum Plus to mieszaniny fabryczne oparte na dimetenamidzie-P i pendimetalinie. Zakres zwalczanych chwastów dwuliściennych nie jest duży (gwiazdnica pospolita, komosa biała, przytulia czepna, rdest ptasi, tobołki polne), ale preparat jest także efektywny w zwalczaniu chwastnicy jednostronnej. Ze względu na obecność w preparacie pendimetaliny należy zwrócić uwagę podczas zabiegu, czy gleba jest dostatecznie wilgotna.

Fragment artykułu „Zacząć od doglebówki” autorstwa inż. A. Paradowskiego. Więcej w marcowym numerze Farmera.