Przędziorek sosnowiec jest małym roztoczem, który atakuje iglaki. Jego szkodliwość jest szczególnie widoczna na świerku białym, ale też na świerku pospolitym, cyprysach, jodle koreańskiej, jałowcach i żywotnikach. Szkodnik wysysa soki z igieł drzew iglastych, które żółkną, a następnie brązowieją i opadają.

Przędziorek szczególnie upodobał sobie świerka białego 'Conica'. Odmiana ta posiada gęsty, stożkowaty pokrój i jest bardzo chętnie uprawiany w ogrodach. Masowe występowanie przędziorka powoduje tworzenie się gołożerów w tej odmianie. Obecność roztocza objawia się poprzez żółte przebarwienia na iglakach i widocznej pajęczyny.

Przędziorek sosnowiec w ciągu roku potrafi wydać od 4-5 pokoleń i przy słonecznej, letniej pogodzie jest bardzo aktywny. Zimują jaja szkodnika na pędach iglaków. Późną wiosną i na początku lata, szczególnie przy słonecznej i suchej pogodzie widać pierwsze objawy jego żerowania. Zanim spowodują nieodwracalne gołożery należy rozpocząć jego zwalczanie.

Do zwalczania proponujemy zastosować preparaty selektywne, np. Magus 200 SC, Ortus 05 SC, Sanmite 20 WP, Envidor 240 SC, Floramite 240 SC. Na iglakach oprócz tego szkodnika występują jego naturalni wrogowie, np. złotook, którego bardzo często można spotkać na świerku. Przy zwalczaniu przędziorków należy wykonać tylko 2 zabiegi tym samym preparatem w odstępie 7-10 dni. Kolejny zabieg przeprowadzamy wykorzystując środek zawierający inną substancje czynną. Środki przeciwdziałające chorobom roślin można porównać na Giełdzie Rolnej.

Wczesną wiosną warto zastosować zapobiegawczo kontaktowy preparat o nazwie Promanal 60 EC zawierający olej parafinowy. Substancja czynna dokładnie pokrywa jaja i larwy przędziorków we wczesnym ich stadium rozwoju. Środek jest skuteczny w zwalczaniu innych szkodników roślin iglastych, np. ochojników, mszyc, tarczników, miseczników czy wełnowców.