Zapraszamy do przeczytania kolejnego wpisu w blogu uprawowym "Doświadczenia polowe u farmera z „Farmerem”.  Na łamach blogu czterech rolników z różnych regionów Polski dzieli się z wami swoimi doświadczeniami z uprawy zbóż i ziemniaków chronionych środkami firmy BASF. Szczegóły TUTAJ

Farmer z powiatu łęczyckiego, wpis nr 2:

Pszenżyto z dnia na dzień dynamicznie rozwija się. Obecnie jest w fazie kłoszenia. Plantacja wydaje się być dobrze odżywiona, trochę już jej brakuje wody – mogłoby popadać. Późne odchwaszczanie na szczęście nie odbiło się negatywnie na skuteczności zabiegu. Użyty na plantacji Biathlon 4 D łącznie z adiuwantem Dash HC bardzo dobrze wyczyściły mi łan z chwastów dwuliściennych. Zdecydowałem się na najwyższą zalecaną dawkę - 0,07 kg/ha.

Z zabiegu jestem bardzo zadowolony, bo chwasty naprawdę były już pokaźne, a warunki podczas aplikacji nie były najlepsze. Gdzieniegdzie widzę miotłę, ale nie ma jej dużo. Z tym jednak już muszę się pogodzić.

Zadowolony jestem także z pierwszego zabiegu fungicydowego, który wykonałem razem z zabiegiem skracania. I choć zabieg ten był zabiegiem bardzo spóźnionym (kwietniowe przymrozki nie pozwoliły na terminowe jego wykonanie), to Duett Star dobrze poradził sobie.

W łanie nie widać poważnych infekcji grzybowych. Jedynie w niewielkim stopniu pozostał mączniak prawdziwy zbóż i traw. Nie jest go dużo, a infekcja dotyczy głównie dolnych liści, co nie stanowi poważnego zagrożenia dla górnych przyrostów. Liść flagowy żywo zielony, póki co wolny od infekcji. Nie stwierdzam także chorób podstawy źdźbła.

Źdźbło wyraźnie usztywnione, nowy Medax Max dobrze zadziałał – ma szerokie spektrum działania, bo pierwsze kolanko musiałem odpuścić – nie było warunków do wykonania tego zabiegu w tej fazie. Skrócone zboża stoją niewzruszone i nie mają metra wysokości.

Dziś zostanie wykonany drugi zabieg fungicydowy (przymierzałem się go wykonać wczoraj, ale za bardzo wiało) – efekt ochronny będzie wówczas wzmocniony. Na oprysk czeka Priaxor drugi fungicyd, który zabezpieczy mi liść flagowy i kłos przed chorobami. Jak zapewnia producent, fungicyd ten cechuje się długotrwałym pozostawaniem i działaniem w roślinie. Powinien zatem zabezpieczyć moje pszenżyto aż do żniw.

Czytaj też: Farmer z powiatu łęczyckiego, wpis nr 1: W moim gospodarstwie obserwacje będę prowadzić na pszenżycie ozimym