Występowaniu rdzy brunatnej sprzyja wysokie nawożenie upraw azotem, deficyt potasu (występujący w obecnym sezonie) i płytka orka. Coraz cieplejsza pogoda sprawia, że powoli warunki są coraz bardziej sprzyjające do rozwoju sprawców Puccinia tricinia. Rdza brunatna rozwija się w temperaturę powietrza 12-25°C, najintensywniejszy przy temperaturze 15-18°C i podwyższonej wilgotności powietrza.

Obecnie regularnie, co kilka dni należy analizować liście pszenicy na obecność skupień zarodników. W zależności od wielkości pola oceniamy od 100 do 150 roślin oddalonych od brzegów pola o 2 m, sprawdzając czy progi szkodliwości chorób nie zostały przekroczone.

Progi szkodliwości rdzy brunatnej oraz terminy zabiegów w pszenicy (według IOR):

  • w fazie krzewienia, gdy obserwuje się epifitozę na roślinach; najczęściej, gdy na 10-15 proc. roślin obserwuje się pierwsze objawy rdzy (BBCH 21-29). W razie potrzeby następny zabieg wykonać należy po upływie około 15 dni;
  • w fazie strzelania roślin w źdźbło (faza rozwojowa w skali BBCH 30-39), jeżeli co najmniej 10 proc. źdźbeł wykazuje objawy nowej infekcji;
  • w fazie kłoszenia roślin (faza rozwojowa w skali BBCH 51-59), jeżeli objawy nowej infekcji występują już na liściu podflagowym lub flagowym.