Dotychczasowy rekord Polski w plonowaniu kukurydzy na ziarno został ustanowiony rok temu w Gościejewie na Wielkopolsce i wynosił 11,82 tony suchego ziarna z hektara. Inicjatorami ustanowienia rekordu były trzy firmy – IGP Polska, K+S oraz Class, natomiast odmianą, którą plonowała rekordowo wysoko była kreacja Codigip z hodowli IGP.

W tym roku organizatorzy w gospodarstwie rolnym pani Teresy Sus w Wiązownicy na Podkarpaciu postanowili pobić ustanowiony przez siebie rekord. Próba objęła zbiór dwóch odmian kukurydzy z powierzchni 1 hektara – Codigip i Coditime. Obie odmiany zostały wyhodowane przez IGP.

O maszyny do zbioru kukurydzy zadbał Claas. Został on przeprowadzony za pomocą kombajnu Tucano 570 o mocy 354 KM. Kombajn wyposażony był w ośmiorzędową przystawkę do zbioru kukurydzy ziarnowej. Oprócz tego firma Claas dostarczyła również dwa ciągniki: Arion 610 oraz Axion 830.

>>> Więcej o maszynach znajdziesz TU

Jednak aby kukurydza ziarnowa mogła wysoko plonować, należy odpowiednio zaplanować nawożenie, co ze względu na suszę nie było w tym roku takie proste. O ten aspekt zadbała firma K+S. Łącznie na hektar wysiano ok. 400 kg Kornkali, 160 kg potasu, 24 kg magnezu i 20 kg siarki. Jak twierdzi ekspert z K+S, Radosław Witczak, największe znaczenie podczas suszy na budowanie plonu ma nawożenie potasem, który pozytywnie wpływa na gospodarkę wodną w roślinie.

Po dokładnym zmierzeniu wilgotności, która wynosiła 30,7 proc., i dokonaniu pomiarów stwierdzono, że padł nowy rekord Polski w plonowaniu kukurydzy na ziarno. Rekordzistką jest odmiana Codigip z wynikiem 14,2 t/ha suchego ziarna.