PRZEGLĄD PRASY: Od dwóch lat walczą z nią rolnicy z południa Polski - pisze Kamila Perkowska. Ze stonką kukurydzianą Europa zmaga się od 15 lat. W Polsce szkodnik pojawił się dopiero w 2005 r. Stonka zadomowiła się u nas bez problemu. W szybkim tempie zajęła pola kukurydzy na Podkarpaciu, w Małopolsce, w woj. lubelskim i świętokrzyskim. - Okazało się, że jest bardzo odporna na niekorzystne warunki środowiska, a także na środki ochrony roślin. Walka z nią jest trudna.

Na razie kujawsko-pomorscy gospodarze znają stonkę kukurydzianą tylko ze słyszenia. (...) Ale w każdej chwili szkodnik może się pojawić. Do walki ze szkodnikiem przygotowuje się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy. - W lutym przeszkoliliśmy pracowników Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Chcemy, żeby wiedzę na temat stonki kukurydzianej przekazywali dalej, w teren - mówi Barbara Gurzyńska, wojewódzki inspektor ochrony roślin. - W poniedziałek zorganizowaliśmy też konferencję na ten temat. Niestety, nie przyjechało na nią zbyt wielu gospodarzy, bo rozpoczęli już prace polowe.

Latem WIORiN zamierza wytoczyć przeciw stonce cięższe działa. Na polach kukurydzy, głównych drogach i przy lotnisku ustawi pułapki. - Będą to tablice, wydzielające feromony płciowe. Zasięg działania obejmie 10-15 metrów. Co dwa tygodnie będziemy sprawdzać, czy i ile szkodników wpadło w nasze sidła - zapowiada Barbara Gurzyńska. Inspektorat planuje niebawem kupić ponad 100 takich tablic. (...)

Źródło: Gazeta Pomorska

Sprawdź ceny kontraktów terminowych