PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Rolnicy pytają o triazole i wycofywane zaprawy. Naukowiec odpowiada

Rolnicy pytają o triazole i wycofywane zaprawy. Naukowiec odpowiada fot. Katarzyna Szulc

Nauka powinna być blisko praktyki. Rolnicy powinni mieć szansę zadawać pytania i uzyskać na nie odpowiedzi. Farmer umożliwia takie rozwiązania.Podczas webinarium Farmera „Ekonomiczne i nie tylko, aspekty wycofywania substancji czynnych środków ochrony roślin dla produkcji roślinnej”, gdzie swój wykład wygłosił prof. Marek Mrówczyński – dyrektor Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu, padło wiele pytań. Nie na wszystkie udało się odpowiedzieć podczas łączenia na żywo. Profesor udzielił jednak odpowiedzi dla naszych Czytelników na łamach farmer.pl. Niektóre z nich opublikowaliśmy już. Teraz przyszedł czas na kolejne.

Bogusław z Podlasia: Czy wszystkie triazole w perspektywie kilku lat zostaną wycofane z rynku Unii Europejskiej?

Prof. Marek Mrówczyńki: Fungicydy z grupy triazoli są uznane przez EFSA za substancje, które zaburzają gospodarkę hormonalną ssaków, w tym człowieka. Do 19 marca 2020 r. można było stosować propikonazol, czyli fungicyd z grupy triazoli. Natomiast inny triazol - epoksykonazol, który występuje w 52 fungicydach, można jeszcze używać do 1 marca 2022 r.

Przewiduje się, że od 2022 r. będzie wprowadzony zakaz stosowania kolejnego fungicydu z grupy triazoli, czyli tebukonazolu, który aktualnie zarejestrowany jest w 117 preparatach. Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest 437 fungicydów, które zawierają w swoim składzie substancje czynne z grupy triazoli. W 2021 r. zarejestrowanych jest łącznie 771 fungicydów i dlatego ewentualne wycofanie całej grupy chemicznej, czyli triazoli spowoduje duże problemy z prawidłową ochroną roślin przed patogenami.

Będzie to prowadziło do szybkiego powstawania odporności oraz wzrośnie problem mykotoksyn, czyli substancji, które wytwarzane są przez patogeny. Mykotoksyny w większości są to związki rakotwórcze, co wywoła wielkie problemy zdrowotne dla ludzi i zwierząt.

JKC: Czym zwalczać stonkę ziemniaczaną zakazaniu środków z grupy fosforoorganicznych a pyretroidy są nieskuteczne?

Prof. Mrówczyński: Aktualnie w Polsce do zwalczania larw stonki ziemniaczanej zarejestrowanych jest 73 insektycydów, natomiast przeciwko chrząszczom dopuszczonych zostało 68 preparatów. Insektycydy zawierające s.cz. z grupy związków fosforoorganicznych, które zawierały chloropiryfos można było stosować do 16 kwietnia 2020 r. W dniu 3 lutego 2021 r. upływa termin możliwości stosowania tiachloprydy, który do zwalczania stonki był polecany w 3 preparatach.

Natomiast do 20 lipca 2021 r. można jeszcze stosować do zwalczania stonki ziemniaczanej 4 insektycydy, które zawierają beta-cyflutrynę z grupy pyretroidów. W najbliższym czasie może zostać wycofany kolejna s.cz. z grupy pyretroidów, czyli lambda-cyhalotryna, która zarejestrowana jest w 11 preparatach do zwalczania stonki. Do najnowszej grupy insektycydów należą diamidy, które stosuje się też do zwalczania stonki ziemniaczanej.

Zarejestrowane są 2 s.cz., czyli chlorantraniliprol, który występuje w 5 insektycydach oraz cyjanotraniliprol zarejestrowany w 2 środkach. Substancje z grupy diamidów działają na szkodniki w każdej temperaturze powietrza. Na szkodniki działają głównie poprzez kontakt oraz żołądkowo, natomiast w roślinie wykazuje działanie wgłębne, co ułatwia zwalczanie stonki ziemniaczanej.

Pan Krzysztof: Jakie badania uznają zaprawianie nasion za groźniejsze dla środowiska niż opryski? Na jakich podstawach uznano najbezpieczniejszy sposób stosowania za szkodliwszy dla środowiska?

Prof. Mrówczyński: Zaprawianie materiału siewnego powinno być najważniejszym zabiegiem ochronnym przed patogenami oraz szkodnikami, co pozwala na stosowaniu s.cz. najbliżej miejsca działania. Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest 107 zapraw nasiennych, które zawierają jako s.cz. głównie fungicydy z grupy triazoli: tebukonazol – 25 zapraw, tritikonazol – 24, difenokonazol – 11, protiokonazol – 9, cyprokonazol- 4, ipkonazol – 4 oraz tetrakonazol – 2, czyli łącznie 79 zapraw nasiennych.

Ewentualne wycofanie triazoli spowoduje, że zostanie tylko 28 zapraw nasiennych, co uniemożliwi realizację integrowanej ochrony roślin, poprzez zaprawianie materiału siewnego. Sytuację pogorszy wycofanie z dniem 20 października 2021 r. s.cz. tiofanat metylowy, który wchodzi w skład 2 zapraw. Również może zostać wycofana s.cz. z grupy pyretroidów – teflutryna, która wchodzi w skład 1 zaprawy, czyli po wszystkich wycofaniach może zostać tylko 25 zapraw nasiennych. UE zamierza wprowadzić obowiązkowy certyfikowany system zaprawiania materiału siewnego wg wymagań ESTA. Spowoduje to, że w wolnym handlu nie będą dostępne zaprawy nasienne, co pozwoli ograniczenie do minimum ujemnego oddziaływania na środowisko i człowieka, gdyż trzeba będzie spełnić normy pylenia zaprawionych nasion.

W Polsce certyfikat jakości zaprawiania materiału siewnego ESTA, który jest kontrolowany przez PCA oraz PIN, posiada 17 firm. Najwięcej certyfikatów dotyczy zaprawiania rzepaku, który ma 13 firm zaprawiających, kukurydza i pszenica po 11, jęczmień, pszenżyto i żyto po 9, owies – 4, groch – 3, burak cukrowy i łubiny po 2 oraz po 1 punkcie zaprawiającym bobik, gorczyca, soja oraz wyka. Certyfikowane zaprawianie pozwala na realizację integrowanej ochrony roślin, czyli można obniżyć chemizację produkcji roślinnej.

Przykładem jest rzepak ozimy, którego zaprawiony materiał siewny zajmuje powierzchnie tylko około 50 m kwadratowych, czyli jest mniejszy 200-krotnie od zabiegów, gdy stosuje się zabiegi nalistne na całą powierzchnię plantacji. Brak szerokiego wyboru różnych zapraw nasiennych może spowodować trudności z ograniczeniem chemizacji, co zaleca Strategia KE „Od pola do stołu”.

Środki produkcji na gieldarolna.pl.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (22)

  • Miastowy. 2021-02-02 09:38:26
    Ja prawie wszystko co jem kupuję na wsi, bez pośredników. Mam taniej, zdrowiej i smaczniej. Np marchewkę kubuję za 15 groszy a w sklepie 3 zł. Jedynie jajka są droższe ale za to smaczniejsze i ciasto na nich lepiej rośnie. Pozdrawiam Polskich rolników 😁
  • Siewca 2021-02-01 19:40:54
    @? To proszę bardzo, wytłumacz nam tutaj wszystkim jakie ja mam ograniczenie jeśli zechce wysiać np. 240N co odpowiada, liczę na oko około 700 kg saletry amonowej? Kto mi to sprawdzi ile ja tam wysiałem tego azotu? Odpowiem Ci bo i tak nie poradzisz temu zadaniu, jedyne co może mnie spotkać to polegnięte zboże. A te prawne ograniczenia to możesz sobie wsadzić. Jedynie terminy mam stosować a nikt mi nie policzy ile ja razy jechałem z azotem i jaką dawkę stosowałem. Gdyby zboże to wytrzymało i plon by się jeszcze podniósł to mogę nawet 1 tone wysiać na ha. Żadnych ograniczeń w kupnie nawozów nigdzie nie widziałem co jedynie ograniczenie pieniężne może kogoś spotkać. Tak więc widać jaki z Ciebie rolnik co coś słyszał o jakimś ograniczeniu którego nikt nie stosuje.
    • Rolnik maly 2021-02-02 09:45:36
      Jak to nikt nie sprawdzi. System się uszczelnia. Wystarczy powiązać ilość hektarów do ilości zakupionego nawozu. Hektary sam podajesz w dopłatach, a ilość nawozu to w sarbowce
      • Siewca 2021-02-02 10:43:37
        Nie jednego zawistnego kapusia przeżyłem to dam radę i z tobą.
  • Siewca 2021-02-01 15:12:42
    Martwią to się Janusze rolnictwa. Ja Jęczmienia nie pryskam od kilku lat na grzyba. Poniżej 8 ton nie schodzę a ostatnio nawet koło 9 ton było. Pszenicę biorę najlepszą odmianę i czasem raz pryskam. Mykotoksyny to macie chyba jak polegnie. Albo sprzedawca was namawia na opryski a Wy jak te barany kupujecie i pryskacie. U mnie bez tych cudów na Kłos też pszenica po 8-9 ton daje. Dla mnie wystarczy.
    • Sławomir 2021-02-01 15:44:10
      To i nawozów przestań stosować, a wtedy będziesz zbierał po15 ton z ha
      • Siewca 2021-02-01 16:15:29
        Ale Ty tępy jesteś. Jest temat o ograniczeniu dostępu do środków. Z tego co wiem to z nawozami nie ma takiego problemu. Możesz sobie nawet tone na 1 ha wysiać. Akurat na nawozach to ja nie oszczędzam i sieje ile roślina wytrzyma.
      • ? 2021-02-01 18:35:25
        Nawozu nie ma ograniczeń? O widać jaki rolnik jesteś, trollu
      • Zdziwiony 2021-02-01 21:19:49
        ? A jakie jest ograniczenie bo nie wiem?
    • ? 2021-02-01 18:32:45
      Siewca propagandy ---- troll
  • o! 2021-02-01 14:45:04
    Dobrze prawiszT1, ale widzisz takie miejskie Janusze jak Pioter nie rozumieją, że z powodu wycofania środków będzie drożej i wcale nie zdrowiej, bo mykotoksyny są rakotwórcze, a ni będzie czym je zwalczać
  • T9 2021-02-01 14:19:32
    Czyli wzrost kosztów przy jednoczesnym obniżeniu plonów z powodu mało skutecznych ŚOR. Do tego doliczyć cenę za kwalifikat bo jak rozumiem innej możliwości aby siać zaprawione ziarno nie będzie. Ciekawe jak to wyjdzie w praktyce. Ale po co się martwić niech miasto się martwi czy wyrobi na jedzenie. Trzeba będzie poważnie wziąć pod uwagę ekologię, wieksze doplaty jeden przejazd w roku agregatem talerzowym brak kosztow opryskow i nawozu. Moze to nie takie głupie jeszcze dołożyć ekoschemat z ochroną ptaszków i luzik. I w czerwcu na wakacje a nie z beczką po polu:)
    • ja 2021-02-01 15:12:33
      Ty Chłopie masz racje też mam zamiar 150 ha na ekologie przeznaczyć i jakiś głupowaty ekoschemat aby kase płacili .Talerzówka i pozamiatane a miasto n iech sie martwi co do gara włożyć jak chcą zdrowej ekologicznej żywności. Oby pensji starczyło .
      • Abcdef 2021-02-01 15:20:26
        Jak zabraknie miasta to taki głupiec jak Ty czym obrobi te hektary? Bez miasta nie było by dzisiejszej technologi i byś kosą ogródek kosił bo na więcej byś nie miał sił. Co za pajace tu piszą.
      • myśliwy 2021-02-01 16:12:34
        Miasto już nie może wyrobić na zakupy. W bloku nie ma ogródka,tam cebulę,ziemniaki,jabłko,mięso trzeba kupić,ale jeszcze się hyknie naszemu forumowemu pajacowi......... i to nie długo
      • CCC 2021-02-01 16:42:56
        Ziemniaki to można praktycznie za darmo kupić. A mięso w promocji. I obiad można bardzo tanio zrobić. Więc głód miastu nie grozi. Dziś rolnicy też muszą praktycznie co dnia do sklepu iść wszystko kupić. Mało który rolnik ma jeszcze ogródek. Więc to jest wielki mit że rolnik weźmie z ogródka a miastowy musi wszystko kupić. Też mam działkę ale jak na razie nie opłaca się na niej robić bo wszystko się tanio kupi. Martwcie się lepiej o siebie bo co będzie jak ogranicza dopłaty albo je zlikwidują? Tak wiem pewnie żywność podrożeje. To wtedy wezmę się za ogródek.
      • myśliwy 2021-02-01 17:12:17
        bardzo tanio.... za 100zł nie masz nic w koszyku.Czekaj dalej.....
      • CCC 2021-02-01 17:50:23
        A co Rolnik ma więcej w koszyku za 100 zł ? Jakieś inne ceny ma? Ha ha ha ha Kij ma dwa końce. Dla przykładu, rolnik sprzedaje świniaka za 3 zł kg a kupuje w sklepie po 30 zł. Także czekaj sobie a jeśli ma być drogo to dopadnie to też rolnika.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.236.58.220
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.