Obecnie Rosja dopuszcza import środków ochrony roślin i nawozów mineralnych tylko przez 14 specjalnie wyznaczonych przejść granicznych. Odpowiednie rozporządzenie rządowe weszło w życie w tym samym czasie, co zaostrzenie uchwalonej przez parlament pod koniec 2020 r. krajowej ustawy o bezpiecznym postępowaniu z agrochemikaliami.

Rządowa służba prasowa poinformowała, że ​​chodzi o te punkty kontrolne, które mają specjalny sprzęt do monitorowania jakości przesyłek. Za kontrole odpowiadają Federalna Służba Celna (FTS) oraz Inspektorat Zdrowia Zwierząt i Roślin (Rosselkhoznadzor). Ci ostatni wskazali, że coraz więcej krajów reguluje stosowanie pestycydów i nawozów mineralnych oraz ich import w sposób bardziej rygorystyczny.

Rosselkhoznadzor, który jest odpowiedzialny za monitorowanie prawidłowego stosowania agrochemikaliów, jest teraz również odpowiedzialny za zapobieganie importowi gorszych lub przemycanych preparatów. Ogólnorosyjski system informacyjny, który musi zapewnić identyfikowalność środków w obiegu, powinien być dostępny od przyszłego roku.