PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rozpoczęto procedurę wyrejestrowania środków

Rozpoczęto procedurę wyrejestrowania środków

Komisja Europejska zaproponowała wycofanie na dwa lata trzech substancji czynnych z grupy neonikotynoidów. Decyzję w tej sprawie planuje się podjąć 14-15 marca. Jednak nasze ministerstwo rolnictwa już rozpoczęło procedurę wyrejestrowania wszystkich środków z tej grupy z polskiego rynku, nie tylko zapraw.KE zaproponowała wprowadzenia zakazu stosowania preparatów z tej grupy w takich uprawach jak: kukurydza, rzepak, słonecznik i bawełna, ale również zboża jare i rośliny ozdobne. Natomiast odstąpiono od zakazu w takich uprawach jak: burak cukrowy, ziemniaki czy zboża ozime. Wspomniane wyżej propozycje Komisja oparła na wynikach raportu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), co do którego są informacje, że został on sporządzony w sposób dyskusyjny i niekompletny. Ale nie padła w nim propozycja ani wniosek wycofania tych substancji z rynku. Co ważne raport dotyczył jedynie zapraw nasiennych.

Zdaniem dr Jerzego Próchnickiego, dyrektora Działu Rozwoju i Rejestracji firmy Bayer CropScience, nasze ministerstwo rolnictwa, na tydzień przed dyskusją poświęconą temu tematowi, rozpoczęło procedurę wyrejestrowania wszystkich środków z trzema substancjami czynnymi z tej grupy i to zarówno zapraw, jak i preparatów nalistnych. Sprawdziliśmy czy jest to prawda.


- W związku z wnioskami wynikającymi z raportów naukowych EFSA, wszczęto z urzędu, na podstawie art. 61 § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. nr 98 poz. 1071 z późn. zm.), postępowanie administracyjne w sprawie cofnięcia zezwoleń dla 21 dopuszczonych do obrotu w Polsce środków ochrony roślin zawierających imidachlopryd, tiametoksam i chlotianidyna - poinformowało nas biuro prasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zdaniem jednak Polskiej Izby Nasiennej największym problemem dla producentów materiału siewnego jest fakt, że środki zawierające trzy substancje czynne z grupy neonikotynoidów nie mają w tej chwili żadnych zamienników na rynku. Sprawą zaniepokojone są organizacje branżowe. - Otrzymaliśmy niepokojące nas informacje o rozpoczęciu procesu wyrejestrowania szeregu środków ochrony roślin z grupy neonikotynoidów, w tym szczególnie zapraw nasiennych. Nasze zaskoczenie jest tym większe, że działanie to eliminuje szereg środków które nie mają zamienników, co odbije się niewątpliwie na efektach produkcji szeregu roślin, w tym również kukurydzy - napisał w komunikacie do ministra rolnictwa prof. Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy.

Ministerstwo uzasadnia swoje działanie.

- W związku z kontrowersjami naukowymi dotyczącymi potencjalnie szkodliwego oddziaływania substancji czynnych środków ochrony roślin z grupy neonikotynoidów na pszczoły i inne owady zapylające m.in. publikacje w magazynie „Science" dotyczące wpływu na pszczoły i trzmiele subletalnych dawek substancji czynnych tiametoksam oraz imidachlopryd, Komisja Europejska na podstawie art. 21 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1107/2009 (WE) z dnia 21 października 2009 r. dotyczącego wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylającego dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG (Dz. Urz. UE L 309 z 24.11.2009, str. 1) zwróciła się do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority - EFSA) o przedstawienie zaktualizowanej oceny ryzyka dla pszczół substancji czynnych tiametoksam, chlotianidyna oraz imidachlopryd stosowanych w formie zapraw nasiennych, w świetle najnowszej wiedzy naukowej i technicznej jak również danych z monitoringu - przypomniała Iwona Chromiak z biura prasowego MRiRW.

Jak dodała, ocena ta została opublikowana przez EFSA 16 stycznia 2013 r. - Z uwagi na fakt, że ww. raporty EFSA zawierają szereg informacji odnoszących się do narażenia pszczół na działanie ww. substancji czynnych poprzez pyłek i nektar, pył powstający w czasie siewu zaprawionych nasion oraz płyny gutacyjne roślin, konieczna jest weryfikacja dopuszczonych do obrotu w Polsce środków ochrony roślin uwzględniająca wnioski i zalecenia wynikające z tych raportów - dodała.

- Zgodnie z art. 44 ust.1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1107/2009 (WE) z dnia 21 października 2009 r. dotyczącego wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylającego dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG (Dz. Urz. UE L 309 z 24.11.2009, str. 1) państwa członkowskie mogą w dowolnej chwili dokonać przeglądu zezwolenia na dopuszczenie środka ochrony roślin do obrotu, w przypadkach gdy istnieją powody, aby uważać że wymogi dotyczące tego zezwolenia, o których mowa w art. 29 ww. rozporządzenia 1107/2009 przestały być spełniane. Wymogi te obejmują m.in. wpływ środka ochrony roślin na środowisko, w tym na gatunki niebędące celem działania, różnorodność biologiczną i na ekosystem. Stosownie do art. 44 ust. 3 rozporządzenia 1107/2009 państwo członkowskie może wycofać lub zmienić zezwolenie biorąc pod uwagę spełnianie wymogów określonych w art. 29 ww. rozporządzenia 1107/2009 - podało ministerstwo.

Jak wynika z danych resortu rolnictwa aktualnie w Polsce do obrotu dopuszczonych jest 13 środków ochrony roślin zawierających substancję czynną imidachlopryd, 4 - chlotianidynę i 4 - tiametoksam.

- Informuję, że równocześnie w oparciu o ww. raporty naukowe EFSA, Komisja Europejska przedstawiła propozycje działań regulacyjnych na poziomie wspólnotowym. Obejmują one m.in. wprowadzenie zakazu sprzedaży i stosowania od 1 lipca 2013 r. nasion upraw atrakcyjnych dla pszczół zaprawionych chlotianidyną, imidachloprydem oraz tiametoksamem. Projekt rozporządzenia Komisji zmieniającego rozporządzenie wykonawcze nr 540/2011 odnośnie warunków zatwierdzenia substancji czynnych chlotianidyna, tiametoksam oraz imidachlopryd „Draft commission implementing regulation (eu) no .../.. of xxx amending Implementing Regulation (EU) No 540/2011 as regards the conditions of approval of the active substances clothianidin, thiamethoxam and imidacloprid" SANCO/10262/2013 Ref. Ares(2013)164345 - 08/02/2013 został przekazany przez MRiRW do konsultacji z organizacjami branżowymi oraz jednostkami naukowo-badawczymi - poinformowała nas Iwona Chromiak.

Projekt ten nie przewiduje wprowadzania zakazu stosowania tych substancji czynnych w uprawie zbóż ozimych czy też buraków cukrowych.

- Jednakże proponowane jest zastosowanie takiego zakazu w odniesieniu do środków ochrony roślin zawierających ww. substancje czynne stosowane zarówno w formie zapraw nasiennych, zastosowań doglebowych, jak również zastosowań dolistnych. Projekt rozporządzenia przewiduje także zobowiązanie producentów przedmiotowych substancji czynnych do przedłożenia dodatkowych wyników badań do końca 2014 r. - podało ministerstwo.

- Pragnę zwrócić uwagę, że w odniesieniu do substancji czynnych imidachlopryd, chlotianidyna i tiametoksam oraz zawierających je środków ochrony roślin, stosuje się zasadę ostrożności, która pozwala chronić zdrowie ludzi i zwierząt, a także zapewnić ochronę przed jakimkolwiek niedopuszczalnym wpływem na środowisko. Zasada ta jest nadrzędna w stosunku do dążenia do poprawy produkcji roślinnej. Z uwagi na powyższe, resort rolnictwa będzie popierał wprowadzenie niezbędnych rozwiązań zmierzających do ochrony pszczół oraz do ograniczenia ryzyka dla innych owadów zapylających wynikającego ze stosowania środków ochrony roślin zawierających ww. substancje czynne, z uwzględnieniem opinii naukowych oraz stanowisk organizacji branżowych - dodała Chromiak.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • chemik 2013-03-21 09:26:55
  Minister utajnia wyniki badań, a pszczoły giną
  Autor: farmer.pl/PAP
  23-04-2012 09:38
  Małopolski pszczelarz wygrał w sądzie z ministrem rolnictwa - informuje "Dziennik Polski".

  Powołując się na Ustawę o dostępie do informacji publicznej Tadeusz Kasztelan od półtora roku żąda okazania dokumentów, na podstawie których minister dopuścił chemikalia powodujące, zdaniem części badaczy, zagładę pszczół. Minister nie chce pokazać akt zasłaniając się "tajemnicą przedsiębiorstwa". Musi jednak odpowiedzieć, bo nakazał to właśnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

  Przy okazji wyszło na jaw, że 374 środki ochrony roślin - w tym podejrzane o szkodzenie pszczołom neonikotynoidy - mogły zostać dopuszczone do użytku w Polsce bez podstawy prawnej. Ministerstwo Rolnictwa nie opracowało bowiem na czas aktów wykonawczych do Ustawy o ochronie roślin, zmienionej na mocy unijnej dyrektywy. Bez ocen i raportów nie można dopuścić żadnego produktu.

  Kasztelan żąda też okazania badań, z których - jak twierdzi minister - wynikać ma, iż dopuszczone środki "właściwie stosowane" nie szkodzą pszczołom. Badania dostarczyli producenci, a bartnicy chcą je dać do analizy niezależnym instytucjom. Minister twierdzi jednak, że badania należą do koncernów i nie mogą być ujawnione.
 • truteń 2013-03-19 16:32:23
  mag-u,
  nie denerwuj się na pana ministra, robi co umie... niedawno sam powiedział co robi w Sejmie, ale srebrne usta dostał Sawicki. oczywiście, nikt z nich tego nie czyta, zwłaszcza z minrolu. No chyba, że pochwały "chemika"....i zeby nie było niczego, jak o kononowicza.
 • mag 2013-03-05 21:20:38
  jak to mówił pewien satyryk - "Polska to piękny kraj zulu gula" -
  a po naszemu - to są ch... gawanckie jeszcze nic a oni już - niedouczone koniopasy z naszego ulubionego klubu
  tylko rodzinne interesiki są najważniejsze
  a rolnikom jeno sznur ,torba i kij

  ps. jestem ciekaw czy ktoś z tych tłuczków czyta te komentarze ???
 • zdrowy rozsądek 2013-03-05 17:21:59
  Jak nadrabia braki merytoryczne niedouczony urzędnik w Polsce ?

  Jest świętszy od papieża !!
 • chemik 2013-03-05 12:47:38
  BRAWA DLA PANA MINISTRA !!!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.139.112
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.